Během opravy tvrze na Kroměřížsku byl objeven unikátní nápis

Tvrz v Kurovicích je unikátní stavbou
 Objevy 
14. dubna 2019 12:59 / Internet
  15   3
Při rekonstrukci tvrze v Kurovicích se podařilo dělníkům odhalit starý nápis v hebrejštině. Podle památkářů tento nápis vznikl v roce 1656 a s největší pravděpodobností ho psalo dítě. Podobný nález v Evropě zatím není známý a jedná se o historický unikát.

Dělníci během rekonstrukce tvrze v Kurovicích na Kroměřížsku objevili hebrejský nápis z roku 1656. Podle rukopisu historici odhadují, že ho napsalo dítě. Podobný nápis nebyl v Evropě dosud na žádné z podobných staveb objeven.

První hebrejské nápisy objevili dělníci na tvrzi již před třemi roky a nyní dávají dohromady podlady proto, aby mohli určit, co se vlastně v této tvrzi v 17. století dělo. Chtějí tak veřejnosti přiblížit život židovských lidí v této oblasti.

 

Nově objevený nápis byl podle expertů napsán primitivním způsobem, což naznačuje, že ho psalo dítě. Oba nápisy, které na tvrzi objevili, byly vyryty do zdí v roce 1656, tedy krátce po skončení třicetileté války.

Samotná tvrz patří z architektonického hlediska k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě a je unikátní hlavně kvůli zachovalému středověkému zdivu, které se nachází v samotném jádru stavby.

Jedinečná je také kamenická výzdoba v interiéru a viditelná přestavba jednotlivých slohů od středověku až po baroko. Součástí stavby je také část dochovaného původního opevnění. Dále čtěte: Na mořském dně byl objeven vrak lodi. Převážel majetek nejbohatšího člověka všech dob.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: tvrz, Kurovice, stavba, nápis
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Vypěstujte si asijskou superbylinu, zdroj cenných minerálů a vitaminů

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu