Tyto tisíce let staré kamenné bubny byly objeveny před 130 lety. Vědci až nyní přišli na něco pozoruhodného

Stáří těchto kamenných válců se odhaduje až na 4 600 let
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
30. ledna 2019 11:28 / Internet
  11   0
Archeologové po více než 130 letech od jejich nalezení zjistili, k čemu sloužily vytesávané kamenné válce, jejichž stáří se odhaduje na 4 600 let. Nový výzkum ukázal, že tyto předměty používaly dávné kmeny žijící na severu Anglie ke stavbě megalitických staveb včetně Stonehenge.

Záhadné kamenné bubny, které byly objeveny v okolí vesnice Fokton ve Velké Británii, mají po 130 letech od jejich objevení své vysvětlení. Vědci totiž zjistili, že tyto 4 600 let staré předměty vytesané z kamene používaly dávné kmeny ke stavbě velkých megalitických staveb.

Tyto bubny tak nejspíše sloužily také k vybudování legendárního Stonehenge. Nová studie totiž naznačuje, že tyto starodávné artefakty jsou víc než dekorativní předměty. Dávným stavitelům mohly poskytovat vodítko k vytvoření složitých geometrických tvarů.

Obalením provazu kolem každého z bubnů totiž mohlo neolitským stavitelům poskytovat unifikovanou jednotku délky, kterou poté používali ke stavbě megalitických staveb. Zatímco všechny tři bubny jsou odlišné velikosti, autoři studie zjistili, že obvod každého z nich může být použit k měření 3,22 metru.

V té době bylo toto konkrétní měření známé jako "dlouhá noha" - asi 10,5 moderních nohou - a je to délka, která se běžně pozoruje ve starých britských památkách, jako je Stonehenge a jižní kruh na stěnách Durrington.

Tři křídové bubny byly poprvé nalezeny v Yorkshire v roce 1889. Vykopali je archeologové během odkrývání jednoho z hrobů. Na tomto místě byly pravděpodobně pohřbeny od doby kamenné.

Vědci tyto bubny zkoumali více než sto let, přesto však jejich účel zůstával záhadou. „Tyto nové poznatky ukazují, jak důležité je pokračovat ve výzkumu artefaktů v muzejních sbírkách,“ uvedla spoluautorka studie Anne Teather z Manchesterské univerzity. Dále čtěte: (Britští výzkumníci objevili v Londýně pozůstatky slavného námořníka).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu