Na opuštěném ostrově byl objeven fosilní poklad. Nález je pro vědce naprostým unikátem
Většina z nalezených stop patřila k sauropodům - býložravcům s dlouhými hrdly, jakým byl například Brachiosaurus. Na ostrově se ale také nacházejí stopy tmasožravých theropodů, kteří chodili na zadních nohách podobně jako Tyrannosaurus.
Fosilie z období 174 až 154 milionů let, tedy z období střední Jury jsou vzácné. Ostrov Skye je jedním z mála míst, kde je možné tyto fosilie nalézt. Tyto záznamy jsou klíčové, protože se jednalo o důležité období v evoluční historii dinosaurů.
Podle odborníků byla tato doba důležitá proto, že se na oblohu dostali první ptáci a býložraví sauropodi začali dorůstat do kolosálních velikostí.
Samotné místo nálezu je doslova vědeckým rájem. Izolované prostředí poskytuje vědcům dostatečný klid pro práci, i když pro ně bylo některé fosilie těžké najít vhledem ke značné erozi, které ostrov podléhá.
Vědci díky tomuto objevu například zjistili, že sauropodi pravděpodobně navštěvovali a trávili čas ve lagunách, které se na území dnešního Skotska v období Jury nacházely. Výzkumníci také nalezli dvě zajímavé stopy, které zatím nebyli schopni přiřadit k žádnému známému druhu a budou předmětem zkoumání.
Zkamenělá stopa dinosaura může být také nalezena na daleko méně pravděpodobném místě. Vědci ji totiž nedávno objevili na parkovišti americké NASA (čtětě: Na parkovišti americké NASA byl objeven prehistorický unikát).