Nové analýzy dokazují, že stále víme velmi málo. Lidské ostatky jsou starší o miliony let

 Objevy 
05. července 2022 08:57 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Jeskyně Sterkfontein vydávají stále překvapivá tajemství Wikimedia Commons / Mike Peel
Jeskyním v Jižní Africe se říká Kolébka lidstva, protože tamní nálezy pozůstatku homininů napovídají, že se jedná o vůbec nejstarší řekněme "civilizaci". Jenomže nové nálezy vědce doslova šokovaly. Jsou totiž o miliony let starší, než by měly být.

Znamená to jediné. Totiž to, že to s tou evolucí asi bylo přinejmenším nějak jinak. Nově nalezené fosilie, které vědci díky nových technologiím opravdu velmi pečlivě datovali, jsou totiž staré 4 miliony let. A to je o miliony let dále, než jsme si dosud mysleli.

Aby vědci našli odpovědi, začali místo ostatků zkoumat samotnou skálu, kde byly hominini nalezeni. Jde o jeskyni Sterkfontein, která už vydala opravdu vzácné nálezy. A analyzováním především izotopů byla rázem k dispozici nová data. Hominini australopithecus tam žili skutečně téměř před 4 miliony let, přesněji v období 3,4 až 3,7 miliony let.

A to je skutečně téměř o dva miliony let jinde. Jinými slovy, hominini Australopithecus tam před téměř 4 miliony let začínali, zatímco hominini rodů paranthropus a především homo se tam objevili až před dvěma, maximálně 2,8 miliony let. A to je to, co mění pohled na evoluci, jak jsme se o ní dosud učili. "Na základě dříve navržených dat byly jihoafrické druhy australopithecus příliš mladé na to, aby byly jejich předky, takže se považuje za pravděpodobnější, že se homo a paranthropus vyvinuli ve východní Africe," uvedl ve studii autor studie Dominic Stratford z University of the Witwatersrand v Jižní Africe.

Tyto nové závěry znamenají jediné. A totiž to, že rody homo a paranthropus, které byly rovněž nalezeny v jeskyni Sterkfontein, se objevily nejméně milion let poté, co tam žil rod australopithecus. A to zásasdně mění pořadí událostí a jejich míst. Naši historii tedy bude nutné opravit.

Je možné, že Kolébka lidstva vydá za čas ještě další tajemství. Je to totiž velmi významná oblast paleoantropologických a archeologických lokalit v Jihoafrické republice. Přitom se nachází jen 50 kilometrů od Johannesburgu. Tamní návštěvnické centrum věnované lidské evoluci teď ale bude muset svoji expozici pravděpodobně přepracovat.

Dosud bylo v celé této oblasti, chráněné UNESCO, dosud učiněno více než 1000 nálezů vzorků homininů, a to dospělých jedinců i těch mladých různého věku. Ostatky zastupují nejméně čtyři druhy homininů, již zmiňovaný australopihecus africanus, paranthropus robustus, homo habilis a homo erectus. Většinu nálezů ale tvoří zlomky lebek a čelistí, byly ale vykopány i kosti končetin a trupu.

Jen pro představu, nejde rozhodně o nějakou obyčejnou jeskyni. Je to rozsáhlá oblast jeskynních komplexů, která čítá 15 hlavních jeskyní a velké množství menších. A stále jsou schopny vydávat nové a nové důkazy.

Autorský článek, další zdroj: PNAS

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti