Nejstarší hřbitov domácích mazlíčků na světě byl objeven v Egyptě
Staří Egypťané jsou známí tím, že mumifikovali i zvířata, aby uctili bohy, ale tento hřbitov je jiný, uvedla vedoucí výzkumná pracovnice Marta Osypińska, zooarcheoložka polské akademie věd ve Varšavě. Na rozdíl od některých mumifikovaných zvířat, která byla pohřbena na jiných místech, žádný z mazlíčků na tomto hřbitově, umístěném na okraji rudomořského přístavu Berenice, nevykazoval známky toho, že by snad zemřel lidskou rukou.
Egypťané pochovali zvířata s láskou
Archeologové na hřbitově našli "stará nebo nemocná zvířata, o která zjevně bylo postaráno až do jejich skonu,“ řekla Osypińska. "Jsou tu zvířata (téměř všechna), která jsou velmi pečlivě pohřbena. Zvířata jsou uložena do spánkové polohy, někdy zabalená do deky, jindy přikrytá nádobami.“
V jednom případě byla dokonce opice pohřbena se třemi koťaty, košem s nádobou a „dvěma velmi krásnými mušlemi z Indického oceánu,“ uvedla Osypińska.
Náhodný objev
Archeologové objevili hřbitov mazlíčků, který se datuje do prvního a druhého století našeho letopočtu během raného římského období Egypta, zcela náhodou. Vědci po celá léta kopali na předměstí Berenice, protože se tam nachází starodávná skládka plná odpadků staré egyptské společnosti. V roce 2011 začali archeologové ovšem nacházet pozůstatky malých zvířat.
"Ukázalo se, že to byly desítky koster koček,“ řekla Osypińska. Ve skutečnosti z celkového počtu vykopaných 585 zvířat bylo 536 koček, 32 psů, 15 opic, jedna liška a jeden sokol. Žádné ze zvířat nebylo mumifikováno, ale některá byla umístěna do rakví. Například jeden velký pes "byl zabalen do rohože z palmových listů a někdo mu opatrně položil dvě poloviny velké nádoby (amfory) na tělo jako sarkofág," řekla Osypińska.
I další stopy naznačují, že tato zvířata byla domácími mazlíčky, včetně skutečnosti, že mnoho koček mělo kovové obojky nebo korálkové náhrdelníky, "někdy velmi vzácné a exkluzivní,“ uvedla Osypińska.
Mnoho vědců tvrdí, že starověký svět pojem "domácí mazlíček“ neznal, ale "náš objev ukazuje, že my lidé máme hlubokou potřebu společenského života se zvířaty,“ uvedla Osypińska. "Asi před 2000 lety byl přístav Berenice doslova na konci světa. Byl to prázdný a nepřátelský kus světa,“ řekla. "Obchodníci sem přiváželi své zboží. A společnost jim dost možná dělali právě psi, kočky či opice z Indie. Dále čtěte: Nejstarší známý pivovar byl objeven v Egyptě. Pivo zde teklo proudem.