V Luxoru byla objevena mumie staroegyptské teenagerky pohřbené se šperky

V Luxoru archeologové učinili náhodný, ale vzácný objev
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
02. května 2020 06:32 / Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities
  30   1
Podle egyptského ministerstva památek archeologové v Egyptě objevili starověkou mumii dospívající dívky vyzdobené krásnými šperky, včetně korálkových náhrdelníků a měděných náušnic.

Teenagerce bylo teprve 15 nebo 16 let, když zemřela během panování 17. dynastie (1580 až 1550 před naším letopočtem). Tým španělských a egyptských archeologů odkryl její mumifikované ostatky, stejně jako pár kožených bot, zatímco vykopával hrobku generála Djehutyho, který sloužil za krále Thutmose III.

Náhodný ale cenný nález

Podle egyptských médií mumie dívky spočívala na pravé straně v nekropoli Draa Abul Naga na západním břehu v Luxoru. Přestože se stav mumie v průběhu tisíciletí zhoršil, její nález umožnil navrátit šperkům jejich téměř původní stav. Jednalo se o dvě spirálové náušnice potažené tenkým kovovým listem, nejspíš měděným, jakož i dva prsteny a čtyři náhrdelníky omotané kolem krku.

Jeden prsten byl vyroben z kostí, zatímco druhý byl vyroben z kovu a obsahoval také modrý skleněný korálek se šňůrkou. Čtyři náhrdelníky byly svázány glazovanou keramikou.

Přitom každý náhrdelník byl jedinečný. Jeden  o délce 70 centimetrů byl vyroben z kulatých korálků, které střídaly barevné odstíny modré, a další náhrdelník o délce 62 cm měl zase zelené korálky.

Třetí náhrdelník je doslova pokladem i podle dnešních standardů. Měří 61 cm a skládá se z 74 kusů, včetně korálků ametystu, hnědo-červeného drahokamu zvaného karneol, jantaru, modrého skla a křemene.

Dívka jménem Osiris

Mladá dívka byla pohřbena do 1,75 m dlouhé rakve, která byla vyřezána z kmene stromů. Podle informací egyptských médií byla v době své smrti dívka velmi vybledlá, a proto byla pomalována červenou barvou.

Archeologové také našli miniaturní rakev, která byla stále svázána provázkem poblíž mumie dospívající dívky. Po jejím otevření archeologové našli dřevěnou pohřební figurku, známou jako ushabti, zabalenou do čtyř obvazů. Figurka a jeden z obvazů byly označeny textem se jménem majitele: „Osiris, Djehuty.“

Výkopový tým také našel pár kožených sandálů a kožených kuliček svázaných provázkem, který také pochází z období 17. dynastie. Sandály jsou v dobrém stavu, přestože jsou staré 3 600 let. Tyto boty byly obarveny červeně a jsou na nich vyryty obrázky boha Bes, bohyně Taweret, páru koček, kozorožce a rozety. Na základě velikosti sandálů a dekorací je pravděpodobné, že patřily pohřbené dívce. Dále čtěte: Dva miliony let stará rozbitá lebka dítěte změnila dějiny. Homo erectus žil dříve, než se myslelo.

Mirka Malá | inStory.cz
Témata: egypt, mumie, dívka, šperky
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu