National Geographic odhalil tajemného kupce nejslavnější kostry T. rexe
Paleontologové se obávali, že odkoupení slavné kostry tajemným kupcem povede ke zvýšení cen vzácných koster dinosaurů, zdražení vstupenek do menších muzeí a odepře vědcům ke Stanovi přístup, píše deník The Guardian.
O rok a půl později byl kupec konečně odhalen. Časopis National Geographic zásilku o hmotnosti 5,6 tuny s pomocí amerických obchodních záznamů vysledoval až do hlavního města Spojených arabských emirátů Abú Dhabí.
National Geographic paleontology uklidnil, neboť tajemným kupcem nebyl soukromý sběratel. Stan, který byl objeven v roce 1992 v Jižní Dakotě a patří mezi nejpodrobněji prostudované dinosauří kostry, bude vystaven v přírodovědném muzeu na ostrově Saadiyyat v luxusní umělecké čtvrti.
„Pokud Stan dokáže inspirovat mladou generaci pro ochranu minulosti a snahu zachovat biologickou rozmanitost naší planety, tak tomu říkám šťastný konec,” okomentovala zjištění paleontoložka Lindsay Zannová. Paleontolog David Evans se zase domnívá, že přítomnost kostry v muzeu muže v zemi bohaté na fosilie probudit celkový zájem o dinosaury.
Projekt bude dokončen v roce 2025 a veřejnosti bude představovat některé z „největších divů přírodní historie, jaké kdy byly nalezeny”. Oznámila to tisková agentura oddělení kultury a cestovního ruchu v Abú Dhabí.
Dary přírody budeme chránit a sdílet
Představitelé muzea časopisu National Geographic sdělili, že budují výzkumné zařízení zaměřené na zoologii, paleontologii, mořskou biologii, vědy o Zemi a molekulární výzkum.
V komplexu také bude vystaven Murchisonův meteorit, kvůli svému vysokému obsahu organických látek zahrnujících základní stavební kameny bílkovin jeden z nejzkoumanějších vesmírných kamenů. Meteorit objevený v roce 1969 je pro astrobiologii nesmírně vzácný. Může nám něco prozradit o vzniku života.
„Historie přírody má v Abú Dhabí nový domov. Budeme vyprávět příběh našeho vesmíru prostřednictvím některých neuvěřitelných a známých exemplářů,” řekl v prohlášení předseda oddělení kultury a cestovního ruchu v Abú Dhabí Mohamed Khalifa al Mubarak. „Jsou to vzácné dary přírody a my jsme hrdí na to, že je můžeme chránit a sdílet se světem,” dodal.
Zdroj: The Guardian, National Geographic.