Vědci popsali geologický tlukot srdce. Zjistili, že katastrofické události na Zemi nejsou náhodné
„Mnoho odborníků věří, že jsou geologické události v průběhu času náhodné,” cituje server ScienceAlert geologa z Newyorské univerzity a hlavního autora nové studie Michaela Rampina.
„Naše studie ovšem poskytuje statistické důkazy pro společný cyklus, což naznačuje, že tyto geologické události jsou korelované a nikoliv náhodné,” dodal.
Jeho tým analýzou 89 geologických událostí z posledních 260 milionů let odhalil geologický „tlukot srdce” Země. Tento cyklus katastrofických událostí, jako je sopečná aktivita, masová vymírání, reorganizace zemských desek a vzestup hladiny moří, je neuvěřitelně pomalý, ale pravidelný. Trvá 27,5 milionu let.
Studie, která byla publikována v časopisu Geoscience Frontiers, doplňuje starší výzkum vědců z Univerzity v Sydney z roku 2018, kteří se zabývali uhlíkovým cyklem na Zemi a deskovou tektonikou. Tehdy dospěli k podobnému závěru, že tento cyklus trvá 26 milionů let.
Ještě máme čas
Stejný tým v roce 2020 zjistil, že každých 27,5 milionu let dochází k masovému vymírání. Jejich aktuální práce tu dřívější rozšiřuje a popisuje tento cyklus jako příliv a odliv menších a větších katastrofických událostí.
Velký počet ze studovaných události v historii Země spolu přímo souvisel a jedna katastrofa spustila druhou. Anoxická událost, tedy vymizení kyslíku v mořích, například způsobí vymírání podvodního života.
Vědci netuší, co tento cyklus pohání. Podle některých hypotéz za tím mohou stát dopady komet či planta X. Jelikož se však jedná o pravidelný cyklus, podle nové studie jsou pravděpodobnější příčinou geofyzikální procesy související s dynamikou deskové tektoniky.
Dalším možným vysvětlením jsou astronomické cykly spojené se zemským pohybem ve sluneční soustavě a v naší galaxii. Výzkumníci dodávají, že do dalšího katastrofického ukončení cyklu máme ještě 20 milionů let.
Zdroj: ScienceAlert, Geoscience Frontiers.