Dlouhodobá osamělost nám vyvolává řadu psychických problémů. Sloni trpí na osamělost podobně jako my, zjistili vědci

 Země a Příroda 
25. března 2022 09:46 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Sloni jsou sociální jako lidé a trpí na osamělost podobně  Unsplash
Dlouhodobá osamělost nám vyvolává řadu psychických problémů a negativně účinkuje na naše celkové zdraví. Vědci nyní na základě analýzy trusu a studování sociálních interakcí zjistili, že sloni mimo skupiny trpí na osamělost podobně jako lidé. Stres byl větší měrou pozorován u osamělých samců než v případě samic.

Vědci z Univerzity v Turecku ve Finsku ve své nové studii, o níž informoval deník DailyMail, hodnotili trus asijských slonů v rezervaci v Myanmaru, kde jsou využíváni k pracím v dřevařském průmyslu. 

Během studie vědci také posuzovali velikost skupin a počet samic, samců a mláďat v každé z nich. Podrobné informace o sociálních interakcích jednotlivých zvířat týmu poskytli ošetřovatelé. 

„Jde o unikátní výzkumné prostředí a populaci. Umožňuje nám zkoumat mnoho slonů žijících v přirozeném prostředí, ale zároveň mít k dispozici podrobné informace o jejich sociálním životě,” řekl hlavní autor studie Martin Seltmann. 

Výsledky ukázaly, že osamělost u samců zvyšuje úroveň stresu v případě, že se nenacházejí v žádné sociální skupině, nebo jsou ve skupině, kde nad samicemi převládají samci. 

Samice vykazují nižší úrovně stresu, když jsou v jejich sociálních skupinách přítomna mláďata. 

Vědci očekávali, že osamělé samice budou mít vyšší hladiny stresu, ale nebylo tomu tak vždy. Ve srovnání se samci samice častěji komunikovaly s jinými jedinci, aniž by vytvářely silné sociální vazby. Samice tedy nedostatek těchto vazeb nevnímají jako stres. 

Velikost skupin v případě samců a samic nesouvisí s hladinami stresových hormonů, upozorňují výzkumníci. 

Zjištění mohou pomoci s vývojem metod vhodných ke zlepšení životních podmínek společenských zvířat, mezi které patří také sloni, které se nacházejí v zajetí. 

Osamělostí k duševním problémům

Osoby se silnými sociálními skupinami mají řadu výhod. Sociální život prospívá celkovému zdraví, snižuje rizika nemocí a prodlužuje život. 

Pocity osamělosti naopak přinášejí negativní dopady na lidské zdraví, zvláště pak, pokud trvají příliš dlouho. 

Osamělost podle dřívějších studií souvisí se zvýšenými riziky vzniku psychických problémů, jako jsou deprese, úzkosti, nízké sebevědomí, poruchy spánku a zvýšená míra stresu. Jak osamělost ovlivňuje slony, však nebylo dostatečně prostudováno. 

Výzkum zdůrazňuje důležitost sociálního života také u jiných druhů mimo člověka. 

Zdroj: DailyMail.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...