Mamutí hřbitov byl objeven v Británii. Našli se zde i stopy po neandrtálcích
Mamutí hřbitov s neandrtálskými nástroji nejprve objevili amatérští hledači fosilií v lomu poblíž města Swindon v jihozápadní Anglii. V letech 2019 až 2020 zorganizovala v lomu společnost Digventures velké vykopávky, přičemž našli archeologové stopy po životě mamutů i hominidů. Nyní o tom informoval web Live Science.
Mezi nálezy patřily ulity sladkovodních hlemýžďů, mamutí kly, kosti nohou, žebra a obratle. Kosti patří mamutovi stepnímu, který v ramenou dosahoval výšky čtyř metrů. Podle nalezených ostatků ale byli tito konkrétní mamuti menší, což mohlo být způsobeno následkem chladu.
Lokalita byla datována do doby před 220 000 až 210 000 lety. V těch dobách ještě žili na území dnešní Británie neandrtálci, které ovšem následně vyhnalo dále na jih ochlazující se klima.
Nález obrovské hodnoty
Vědci chtějí na místě zůstat a dál je zkoumat. Zajímá je, zda neandrtálci mamuty lovili, nebo hledali jejich ostatky. Některé dřívější důkazy v podobě fosilizovaných stop naznačují, že neandrtálci skutečně mamuty sledovali. O tom, jak moc tato velká zvířata lovili, se však stále vedou spory.
Nález v jižní Británii však může leccos vysvětlit. „Tento objev má pro pochopení lidské přítomnosti v Británii obrovskou hodnotu. Získané environmentální důkazy nám tomu pomohou porozumět v kontextu minulých klimatických změn,” řekl Duncan Wilson, výkonný ředitel britské organizace Historic England. Psali jsme také: Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit vyhynulé mamuty.
Zdroj: BBC.