Popsán nový druh ichtyosaura. Vlastnil arzenál velkých zubů
Jedná se o metr dlouhou a velmi dobře zachovalou lebku patřící tvorovi, jehož vědci pojmenovali jako Kyhytysuka sachicarum.
„Tohle zvíře mělo unikátní chrup, který mu umožnil jíst velkou kořist,” řekl Hans Larsson, ředitel Redpath Museum. Ichtyosauři měli malé zuby, lovili totiž menší kořist. Kyhytysuka sachicarum měl naopak velké zuby s většími rozestupy. Vlastnil tedy arzenál zubů pro lov velké kořisti, jako byly velké ryby a mořští plazi.
Obraz rozmanitosti ichtyosaurů
Až tento objev dává expertům jakýsi obraz o evoluci těchto zvířat, která brázdila křídové oceány.
Nutno dodat, že Kyhytysuka sachicarum pochází z velmi důležitého období. V rané křídě se Země ochlazovala, zvedaly se hladiny světových oceánů a superkontinent Pangea se rozděloval.
Koncem jury přišlo masové vymírání. Změnily se suchozemské i podmořské ekosystémy. Ichtyosauři, krátkokrcí plesiosauři a krokodýli vymřeli a nahradili je dlouhokrcí plesiosauři, mořské želvy, velcí mořští ještěři, takzvaní mosasauři a právě ichtyosaurus Kyhytysuka sachicarum. Psali jsme také: V tropických mořích na konci křídy lovil malý mosasaurus. Spíše než plaza připomínal žraloka.