Vědci objevili nový stav hmoty. Tekuté sklo

 Věda a Výzkum 
12. ledna 2021 11:35 / Mirka Malá
  4
📷
3 fotografie v galerii
Sklo je totiž stále velkou záhadou Depositphotos
Ve vzrušujícím novém výzkumu vědci odhalili novou fázi hmoty. Tou je tekuté sklo, což je mírně uspořádaná střední oblast mezi koloidem a pevnou látkou. Nicméně jistá tajemství tu stále jsou.

Sklo má zvláštní divoké vlastnosti, díky nimž se o něj neustále zajímají vědci i široká veřejnost, což znamená, že výzkumy chování skla stále pokračují. Tekuté sklo by mohlo vědcům pomoci lépe porozumět dalším kouskům skleněné skládačky.

Představte si, jak mrzne led, a to nejen ve vaší mrazničce, ale dokonce i ve formě vloček nebo v kalužích. Pouhým okem můžete vidět, jak řádný je tento proces, kdy se krystaly tvoří a rozšiřují se například do středu rybníka nebo kolem okraje podnosu na kostky ledu. Takto se téměř každá kapalina změní na v podstatě každou pevnou látku, tzn. nejprve se uspořádá, a poté se stane krystalickou.

Záhadné sklo

Sklo se takto nechová. Tento záhadný přechod od kapaliny k tuhé látce je tak nějak bez jakéhokoliv řádu. Sklo netvoří krystaly a v pevném skle není žádná předvídatelná struktura. Pokud to zní bizarně, nyní chápete, proč vědci sklo stále studují.

V tomto případě vědci z univerzity v Kostnici v Německu použili ke zvýraznění a izolaci tekutého skla srovnatelnou chemickou směs zvanou koloidní suspenze. Ve svém prohlášení vysvětlili: "Pomocí modelového systému zahrnujícího suspenze elipsoidních koloidů šitých na míru jsme odhalili nový stav hmoty, a sice tekuté sklo, kde se jednotlivé částice mohou pohybovat, ale nemohou se otáčet, což je chování, které dosud u skel nebylo pozorováno."

Problém nevyřešen

Díky nové revoluční studii vědci zjistili, že je tu něco, co fyzicky brání splynutí částic a vytvoření "tekutého krystalu“, který by byl očekávatelný. To naznačuje, že fyzický tvar částic může hrát roli ve složitém nepředvídatelném chování skla.

A tak, stejně jako u mnoha druhů vědy, i v případě skla vědcům nový objev pouze tak nějak zúžil problém. Sklo jako takové zůstává záhadou i nadále. Co to znamená? Že objevení tekutého skla je jen krokem k celkovému vyřešení skelné záhady. Dále čtěte: Nový objev naznačuje, že život na Zemi začal úplně jinak, než jsme si mysleli.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město