Asteroid u Marsu je zřejmě dvojčetem našeho Měsíce

Jedná se skutečně o ztracené dvojče Měsíce?
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
07. listopadu 2020 12:34 / Pixabay
  12   0
Vzdálený asteroid zpozorovaný v gravitační brázdě Marsu, byl podrobně prostudován a jeho detailní záběr odhalil mnohá překvapení. Ta vyvolávají několik zajímavých otázek o starověkém původu tohoto objektu.

Dotyčný asteroid s názvem (101429) 1998 VF31 je součástí skupiny trójských asteroidů sdílejících oběžnou dráhu Marsu. Jsou to nebeská tělesa, která spadají do gravitačně vyvážených oblastí vesmíru v blízkosti jiných planet, která se nacházejí 60 stupňů před a za planetou. Většina trójských asteroidů, které známe, sdílí oběžnou dráhu Jupitera, ale mají je i jiné planety, a to včetně Marsu a Země.

Podezřelá odlišnost

To, co dělá (101429) 1998 VF31 (dále jen 101429) zajímavým, je to, že na rozdíl od ostatních marsovských trójských asteroidů vypadá jinak.

Zbytek skupiny marťanských asteroidů, zvané L5, patří do rodiny známé jako Eureka, která se skládá z  prvního objeveného marťanského trójského asteroidu 5261 a spousty malých fragmentů, o nichž se předpokládá, že se uvolnily z jejich mateřské vesmírné horniny.

101429 je však jiný a v nové studii vedené astronomy z Armagh Observatory and Planetarium (AOP) v Severním Irsku chtěli vědci vyzkoumat, proč tomu tak je. A výsledek je jasný. Tento asteroid nemá nic společného s těmi ze skupiny L5. "Spektrum tohoto konkrétního asteroidu se zdá být téměř shodné s částmi Měsíce, kde je skalní podloží, krátery a hory,“ vysvětluje astrochemik AOP Galin Borisov.

I když si zatím nemůžeme být jisti, proč tomu tak je, vědci tvrdí, že je pravděpodobné, že se původ tohoto marťanského trójského asteroidu nachází někde daleko od Červené planety, přičemž 101429 navíc obsahuje reliktní fragment původní pevné kůry Měsíce.

Pokud je to pravda, jak skončilo dlouho ztracené dvojče Měsíce jako trójský asteroid spoutaný Marsem?

Může za to vesmírný chaos?

"Raná sluneční soustava se velmi lišila od té, jak ji známe dnes,“ vysvětluje hlavní autor studie, astronom AOP Apostolos Christou. "Prostor mezi nově vzniklými planetami byl plný trosek a srážky byly běžné. Velké asteroidy neustále narážely do Měsíce a ostatních planet. Úlomky z takových srážek mohly dosáhnout oběžné dráhy Marsu, když se planeta zrovna formovala a zůstaly uvězněny v trójských mracích.“

Je to podmanivá myšlenka, ale vědci tvrdí, že to není jediné vysvětlení minulosti 101429. Je také možné a možná i pravděpodobnější, že tento trójský asteroid místo toho představuje fragment samotného Marsu odštěpený podobným druhem incidentu, který zasáhl červenou planetu. Nebo to může být jen běžný asteroid, který díky povětrnostním procesům slunečního záření nakonec vypadá jako náš Měsíc.

Další pozorování s ještě výkonnějšími spektrografy by mohla odhalit více o původu tohoto výjimečného asteroidu, pomoci by mohl i budoucí průzkum některým z vesmírných vozidel. Dále čtěte: Černé díry paradoxně pomáhají mapovat vesmír.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu