Nová zpráva naznačuje, že asteroid s egyptským jménem by mohl v roce 2068 zasáhnout Zemi

Asteroid Apophis ohrozí Zemi hned dvakrát
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
02. listopadu 2020 17:45 / Depositphotos
  150   0
Nová zpráva naznačuje, že asteroid pojmenovaný po egyptském bohu chaosu Apophisovi se může v roce 2068 nebezpečně přiblížit k Zemi. Vědci sledující asteroid zjistili, že jeho pohyb se zrychlil kvůli orbitálnímu procesu zvanému Jarkovského efekt.

"Nová pozorování, která jsme získali na začátku tohoto roku, byla dost dobrá na to, aby odhalila Jarkovského zrychlení Apophisu,“ uvedl ve svém prohlášení astronom Dave Tholen z Havajské univerzity. "Ukazují, že asteroid se přibližuje, a scénář dopadu v roce 2068 je tak ve hře.“

Apophis se přiblíží už za devět let

Apophis, který Tholen a jeho tým objevili v roce 2004, se přiblíží k Zemi už v roce 2029. Naštěstí výpočty ukázaly, že není šance, že by narazil do naší planety. Během blízkého přiblížení, které by se mělo uskutečnit přesně 13. dubna 2029, se Apophis vyskytne v takové blízkosti, že asteroid o šířce přes 300 metrů projde mezi naší planetou a sítí komunikačních satelitů. A tady je ta nejvíce znepokojující část. Vše bude vidět pouhým okem.

Kolize v roce 2068 je možná

Zdá se, že si to za devět let vyzkoušíme nanečisto. Protože predikce pro rok 2068 dříve vylučovaly možnost srážky. Ale nová pozorování, která vědci představili na setkání virtuální americké astronomické společnosti na začátku tohoto roku, šokovala. Kolizi asteroidu se Zemí nelze v roce 2068 vůbec vyloučit.

Vědci proto musí do té doby najít nějaké řešení. Proto mise DART v příštím roce provede kritickou generálku, ve které malá kosmická loď vrazí do malého asteroidu ve snaze odchýlit ho z kurzu. Je to jen zkouška, zda by něco takového mohlo vůbec fungovat, ale poskytne to vesmírným agenturám hromadu dat, která by mohla být použita k vytvoření nástroje, jak se vyhnout srážce s asteroidem Apophis. A případně i s dalšími, které se ocitnou v kolizním kurzu se Zemí.

Po desetiletích klidu je tedy asteroid Apophis první reálnou hrozbou, která je navíc poměrně blízko. Už za pouhých 48 let. Dále čtěte: Potvrzeno. Na Měsíci se skutečně nachází voda.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu