Australští vědci náhodou vyřešili šedesát let starou záhadu jaderné elektrické rezonance

Vědcům se podařilo zcela náhodou demonstrovat záhadný jev kvantové fyziky
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
17. března 2020 11:57 / Internet
  3   0
Téměř před 60 lety otřásl odbornou veřejností nový objev fyzika a nositele Nobelovy ceny Nicolaase Bloembergena, který popsal jev nazvaný jaderná elektrická rezonance. Tento teoretický jev však dosud nebyl nikdo schopen demonstrovat, podařilo se to až nyní australským fyzikům.

Vědcům z Austrálie se podařilo demonstrovat kvantový jev zvaný jaderná elektrická rezonance, který před téměř šedesáti lety popsal fyzik a nositel Nobelovy ceny Nicolaas Bloembergen. Demonstrovat tento kvantový jev se dosud ještě nikomu nepodařilo.

Důkaz o existenci dosud jen teoretické jaderné elektrické rezonance se nyní podařilo objevit zcela náhodou v laboratoři na University of New South Wales (UNSW) v Austrálii, a to díky vadnému vybavení.

Průlomový objev pomůže vědcům získat novou úroveň kontroly nad jádry a urychlit tak například vývoj kvantových počítačů. Ústřední myšlenka nového objevu stojí na řízení vzdálenosti jednolivých atomů pomocí elektrického pole namísto magnetického pole.

„Tento objev znamená, že nyní máme cestu ke stavbě kvantových počítačů pomocí technologie s jedním atomem bez potřeby kmitání magnetického pole pro jejich provoz. Jádra lze navíc použít jako dokonale přesné senzory elektrických a magnetických polí, anebo k zodpovězení dalších otázek v kvantové vědě,“ uvedla k objevu kvantová fyzička Andrea Morello z UNSW.

V některých situacích má jaderná elektrická rezonance potenciál nahradit jadernou magnetickou rezonanci, která se dnes používá pro nejrůznější účely. Široké zastoupení má technologie například ve zdravotnictví, kde slouží jako zobrazovací metoda lidských orgánů a tkání. Dále čtěte: Bouře ve Skotsku odhalila 1500 let starý vikingský hřbitov.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Hackeři odhalili tajné detaily o tomto vojenském špionážním letadle

Dům a zahrada

Jedlá soda je levná surovina s úžasnými účinky. V domácnosti má široké využití

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu