Strom, který vás může zabít, i když se pod něj jenom postavíte

 Země a Příroda 
25. června 2018 11:02 / Karel Kovka
  3
📷
5 fotografií v galerii
Mancinella je nenápadný, ale skutečně smrtelně nebezpečný strom Internet
Ostrovy v Karibiku, případně země Střední Ameriky a jih USA, jsou oblíbenou destinací na dovolenou i pro mnohé naše občany. V krásné přírodě tropického ráje ale číhá opravdu smrtelné nebezpečí!

Příroda na celé planetě je poměrně bohatá na rostliny, které obsahují více či méně nebezpečný jed. A lidé je používají už celá staletí. Již v antice byl u travičů oblíben bolehlav plamatý. Vzpomeňme třeba na athénského filosofa Sokrata a jeho smrt následkem vypití poháru s odvarem právě z bolehlavu.

I naše příroda je na jedovaté rostliny poměrně bohatá. Mezi nejznámější asi bude patřit vraní oko, přesněji vraní oko čtyřlisté, durman a rulík zlomocný. Ten je považován za nejnebezpečnější středoevropskou jedovatou rostlinu. Odhaduje se, že otravy rulíkem zlomocným tvoří zhruba polovinu všech vážných otrav rostlinného původu na území České republiky. A zapomenout nesmíme ani na houby, zejména pak na muchomůrku zelenou, která je zřejmě nejčastějším zdrojem otravy houbami v Evropě. Se smrtelně jedovatými zástupci fauny se seznámíte v tomto našem článku.

Přenesme se však z našich luhů a hájů na západ na karibské ostrovy, případně do zemí Střední Ameriky či na jih Severní Ameriky. Roste zde strom s názvem Mancinella obecná (Hippomane mancinella), jehož název ve španělštině je „arbol de la muerte“, tedy „strom smrti“. A název není nikterak přehnaný. Mancinella se dostala se do Guinnessovy knihy rekordů jako nejnebezpečnější strom na světě. Ačkoli vypadá na první pohled neškodně, odborníci upozorňují, že všechny její části jsou jedovaté. 

Strom produkuje hustou šťávu, která vytéká z kůry, listů, a především z plodů. Při styku s kůží může způsobit těžké popáleniny. Šťáva obsahuje celou řadu toxinů, nejvíc nebezpečná je ale chemická sloučenina phorbol, která je rozpustná ve vodě. Když začne pršet a vy stojíte pod stromem, dešťové kapky se smíchají s phorbolem a tato směs kůži vážně popálí.

Jsou už známy i těžké případy zánětů očí a dokonce i dočasné slepoty způsobené kouřem hořícího dřeva mancinelly. Ovšem největší nebezpečí číhá, když sníte plody. Po silném zvracení a průjmu totiž rychle dochází k dehydrataci a totálnímu kolapsu organismu. A i malý kousek může způsobit prudké křeče a bolesti trvající mnoho hodin. 

Z toho důvodu se na některých místech stromy označují červeným křížem, kolečkem nebo výstražnou tabulí, která varuje před hrozícím nebezpečím.

Plánujete-li tedy dovolenou v některé z uvedených destinací, buďte opravdu opatrní. Zejména lákavě vypadající žluté plody mancinelly jsou velkým lákadlem pro děti.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda