Nebezpečné známosti, které vás mohou klidně i zabít

 Země a Příroda 
19. března 2018 09:29 / Karel Kovka
  1
📷
4 fotografie v galerii
Talířovka obrovská patří díky svým chapadlům k největším obyvatelům oceánů Matt Doggett
Mnozí z vás to mohli, zejména na exotické dovolené, poznat na vlastní kůži. Je krásný den, plavete si v průzračném oceánu a najednou bolest. Od relativně mírného pálení až po bolest prudkou až nesnesitelnou. Právě jste se setkali s medúzou.

Můžete je objevit ve vodách všech oceánů. Volně se vznášející průsvitné pulzující klobouky nejrůznějších forem a zbarvení obklopené dlouhými chapadly patří k nejkrásnějším výtvorům mořské říše. Medúzy udivují barvami i dokonalostí tvaru, málokdo se však odváží uchopit jejich slizké rosolovité tělo do ruky. Jsou na omak nepříjemné a kontakt s některými druhy může skončit dokonce i smrtí.

Své jméno dostaly podle bájné Medusy, jedné ze tří nestvůrných sester Gorgon, které podle představ starých Řeků měly na hlavě místo vlasů klubka svíjejících se hadů. Zoologicky patří medúzy mezi žahavce, do třídy medúzovců nebo jim příbuzných čtyřhranek. Jejich velikost se pohybuje od jednoho milimetru do neuvěřitelných dvou metrů. Rekordní exempláře mohou dosahovat délky až 2,5 metru a hmotnosti jedné tuny. Největší medúza je zřejmě talířovka obrovská žijící v severním Atlantiku. Ve vzácných případech byli nalezeni jedinci o šířce dva metry a délce ramen 37 metrů!

Medúzy jsou staré 670 milionů let a patří na naší planetě k nejstarším živočichům. Brázdily vody praoceánu ještě v době, kdy po rybách nebylo ani potuchy, a dokázaly přežít do dnešní doby díky jednoduché, avšak účinné konstrukci svého organismu. Jejich tělo je tvořeno dvěma vrstvami buněk a rosolovitou výplní, v níž je zhruba devadesát pět procent vody. Nejčastěji mají tvar klobouku, který obklopuje dutinu s trávicími a rozmnožovacími orgány. Živí se drobnými organismy (planktonem, rybími larvami a podobně), které si chapadly vhánějí do ústního otvoru.

Medúzy se při opatřování potravy chovají jako dravci. Než svou kořist uchvátí, většinou ji omráčí nebo usmrtí pomocí žahavých buněk ve svých chapadlech. Vymrštitelné vlákno se zabodne jako harpuna do těla oběti a „vstříkne“ do něj jed. Setkání s některými druhy není příjemné ani pro člověka, většinou však končí pouhým zčervenáním kůže, které za několik dní samo zmizí.

Jsou ovšem i druhy, jako třeba měchýřovka portugalská, obývající tropická a subtropická moře, jejíž dlouhá jedovatá vlákna způsobí člověku ostré bolesti, ochrnutí svalů a dokonce ho mohou i usmrtit. S jiným zástupcem živočišné říše, který často zabíjí, jsme vás seznámili v tomto článku.

Ještě nebezpečnější je čtyřhranka smrtelná žijící na severním pobřeží Austrálie a kolem indonéských a malajských břehů. Je velká asi jako fotbalový míč a jejích šedesát třímetrových chapadel obsahuje dvě stě milionů žahavých buněk s kardiotoxinem, který patří k nejsilnějším jedům na této planetě. Udává se, že jed dospělého exempláře stačí na usmrcení 60 dospělých lidí. Téměř stejně jedovatá je čtyřhranka útočná vyskytující se v Tichém oceánu kolem Malediv a u pobřeží Malajsie, Indočíny, Filipín či Austrálie.

Obě medúzy však nejsou agresivní a většina setkání s nimi bývá náhodná. Ohroženi, mimo plavců, jsou tak hlavně rybáři, kterým se jedovaté medúzy připletou do sítí. Při zasaženi jedem těchto dvou druhů je bez okamžité odborné pomoci jen malá šance na přežití. Tělo se začne svíjet v prudkých křečích, objeví se zástava dechu a nepravidelný pulz. Bezvědomí a smrt nastávají většinou během několika minut.

Je však pravdou, že jako je čtyřhranka nebezpečná pro člověka, je tomu i naopak. Pro obyvatele těchto zemí představuje vyhledávanou kulinářskou specialitu. Samozřejmě bez chapadel a řádně naporcovaná. Syrová čtyřhranka marinovaná s octem nebo dušená je v těchto končinách vítanou pochoutkou.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve