Nosorožec z Dvora Králové je posledním samcem svého druhu. Vědci tvrdí, že umírá

 Země a Příroda 
03. března 2018 09:35 / Lukáš Bauer
  5
📷
1 fotografie v galerii
Posledního samce severního nosorožce bílého hlídá ozbrojená stráž Internet
Na světě žijí poslední tři kusy severního bílého nosorožce, jenž je prakticky považován za vyhynulého. Posledním samcem je Súdán, který je ale už velmi starý a není schopen přirozené reprodukce. Vědci nedávno zveřejnili informaci o tom, že je na tom zle a nejspíš umírá.

Nosorožec severní bílý byl téměř vyhuben během dvacátého století podobně jako jiné druhy afrických nosorožců. Na světě žijí pouze dvě samice a samec Súdán, který byl v roce 2009 převezen do Afriky z Hradce Králové.

Vědci se v rámci náročného záchranného projektu pokoušeli přivést zvířata k přirozené reprodukci v jejich domovském prostředí, bohužel se zdá, že je příliš pozdě. Súdán je starý a před časem dokonce vážně onemocněl. Spolu se samicemi Najin a Fatu nyní žije v keňské rezervaci Ol Pejeta. O jejich bezpečí se ve dne v noci starají ozbrojení rangeři.

Na twitterovém účtu nedávno rezervace oznámila, že se zdravotní stav posledního samce Súdána prudce zhoršuje a vzhledem k jeho velmi pokročilému věku odborníci nevidí velké šance na zlepšení.

Ke konci loňského roku se na Sudánově zadní noze objevila infekce související částečně s jeho vysokým věkem. Tým veterinářů z několika zemí okamžitě posoudil závažnost tohoto poranění a nasadil léčbu. Jeho životaschopnost se na nějaké období výrazně zlepšila, téměř rok poté je ale téměř jasné, že jeho život se chýlí ke konci.

Infekce se totiž počátkem letošního roku vrátila a bohužel v mnohem větší míře. Starý organismus je podle odborníků vyčerpán a infekci se nedaří potlačit. Rezervace také uvedla, že nemůže dopustit, aby zvíře příliš trpělo a o jeho stavu bude nadále informovat.

Vědci se ale nadále budou snažit zachránit vzácný druh před vyhynutím tím, že odeberou embrya obou samic. Kvůli jejich věku mají odborníci ale jen velmi málo času. Vajíčka se pokusí oplodnit semenem již zemřelých samců, které je uchováváno v berlínské laboratoři.

Kriticky ohrožené jsou ale i další  druhy nosorožců jako například nosorožec černý. V loňském roce se podařilo australské zoo odrodit zdravé mládě, což znamená obrovský úspěch. Tito tvorové se totiž v zajetí množí velmi vzácně (čtěte: V australské zoo se narodil kriticky ohrožený nosorožec černý).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve