Včely se varují před vražednými sršni. Sofistikované zvuky připomínají volání o pomoc primátů či ptáků
Vědci shromáždili asi 300 000 záznamů včel. Víme, že včely bzučí, ale když se k nim přiblížila sršeň asijská (Vespa velutina) známá jako vražedná sršeň, vědci zaznamenali navýšení intenzity vibroakustických a krátkých pulsů produkovaných včelími křídly a hrudníkem.
Jedná se o bzučení, ale sedminásobně hlasitější, než je běžné. Včely při něm zvednou břicho a rychle poletují sem a tam. Některé zvuky se jeví až jako pískání.
Rychle postavit obranu
Pokud se objeví vražední sršni, včely nemají čas na útěk. Tito agresoři jsou proslulí tím, že rychle vybíjí úly i celé kolonie. Včelám ukusují hlavy a jejich larvami krmí své potomstvo.
Jakmile zazní tyto varovné signály, zdá se, že dělnice přecházejí do obranného postavení. Úl potřou trusem pro odpuzení nepřítele. Pokud to nezabere a nastane invaze sršní, vědci nedávno zjistili ještě další odvážnou obranu.
Vosy obklopí tělíčky mnohem větší sršeň a společně kolem ní vytvoří těsnou „kouli”. Jejich těla vytvářejí vysoké teploty, které sršeň nepřežije. Psali jsme také: Infikované včely samy praktikují sociální distancování, aby zabránily přenosu viru ve vlastní kolonii.
Zdroj: Royal Society Open Science.