Před 30 miliony let nastalo masové, dříve neznámé vymírání savců v Africe a Arábii

 Země a Příroda 
20. října 2021 10:20 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Na přelomu eocénu a oligocénu vymřelo 63 procent savců  Pixabay
Před 30 miliony let nastalo v epoše oligocénu masové vymírání savců v Africe a Arábii. Vědci to zjistili velkým přezkoumáním fosilních ostatků mnoha druhů, z nichž vytvořili evoluční stromy.

Doktor Dorien de Vries se svými kolegy z britské Univerzity v Salfordu shromáždili údaje o stovkách zkamenělin skupin savců z Afriky a Arábie. Vytvořili tak evoluční stromy, z nichž šlo poznat, kdy se jaké skupiny rozvětvily a jak měnily vzhled. 

Tlačítko restart

Výsledky ukázaly, že utrpěli savci obrovské ztráty v období mezi eocénem a oligocénem, přičemž vědci to popisují jako „tlačítko restart”. Za několik milion let se tyto druhy začaly objevovat znovu, ale v jiné podobě. 

„Je jasné, že došlo k obrovskému zániku a poté k období obnovy,” řekl Steven Heritage, vědecký pracovník na univerzitě z Newyorské státní univerzity ve Stony Brooku. 

Evoluční překážka

Důkazy spočívají v zubech zvířat. Lze podle nich určit, co savci před svou smrtí jedli, a to zase vypovídá o jejich prostředí. 

Vypadá to, že hranice mezi eocénem a oligocénem byla evoluční překážka. 63 procent savců před 30 miliony let vyhynulo, přičemž přežilo jen pár živočišných druhů. Kdyby v té době vymřeli naši předkové podobní opicím, nikdy bychom neexistovali. Psali jsme také: Přelomové zjištění vědců ohledně hromadného vymírání a následném vzestupu nových druhů

Zdroj: Communications Biology.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...