Unikátní objev u pobřeží Mexika. Vědci spatřili nový druh záhadných velryb
Mořští biologové, kteří prováděli výzkum ve vodách u pobřeží Mexika, jsou přesvědčeni, že objevili dosud neznámý druh velryby zobaté. Pokud se jejich tvrzení potvrdí, bude se jednat o velice senzační objev. Objevit takto velkého neznámého tvora v dnešní době, je velice vzácné.
Vědci na tři velice neobvyklé exempláře narazili při sledování jiných vzácných druhů velryb 17. listopadu poblíž odlehlých mexických ostrovů San Benito, asi 300 námořních mil na jih od hranice se Spojenými státy. Velrybu zobatou je velice těžké pozorovat kvůli tomu, že žije ve velkých hloubkách, a proto je objev nového druhu této velryby naprostou raritou.
„Tato zvířata vyskočila na hladinu hned vedle lodi. Bylo to vskutku fenomenální setkání s novým druhem,“ uvedl k objevu Jay Barlow, biolog mořských savců v Scripps Institution of Oceanography v San Diegu.
Napověděly fotografie
Barlow spolu s jeho kolegy si svůj unikátní objev uvědomili až později, když se probírali množstvím fotografií, které na místě pořídili. Vědce zaujalo ihned zvláštní umístění zubů těchto velryb, které bylo zcela odlišné od příbuzných druhů.
V současné době vědci čekají na analýzu DNA ze vzorků vody, která by mohla obsahovat jejich kožní vzorky. Velryby zobaté byly pojmenovány po svém výrazném špičatém tvaru hlavy podobný delfínům.
Hlubokomořská velryba
Díky tomu, že se běžně pohybují a krmí v hloubce okolo jednoho kilometru, je jejich pozorování velice problematické. Vědci předpokládají, že se tito kytovci potápějí do takových hloubek proto, že se chějí vyhnout útokům kosatek. Tento tvor dorůstá do délky okolo pěti metrů. Dále čtěte: (Velryby využívají k lovu menších ryb lstivé triky. Vědci byli během výzkumu překvapeni).