Kolik lidí by spořádal Tyrannosaurus za rok, aby přežil

Replika kostry tyranosaura zvaného "Big Mike"
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
12. srpna 2020 07:00 / Vladimír Socha
  8   0
Ve slavné scéně z filmu Jurský park sní dospělý Tyrannosaurus rex právníka, schovávajícího se před ním na toaletě. Byla by však taková scéna reálná a zasytil by nebohý muž obřího dravce na delší dobu?

Působivá scéna, ve které dospělý Tyrannosaurus rex v Jurském parku sežere zbabělého právníka Donalda Gennara, patří nepochybně k nejpamátnějším. A ačkoliv se jedná o pouhý výplod fantazie Stevena Spielberga a jeho filmařského týmu, někteří paleontologové už si skutečně dali tu práci a k této scéně se navrátili s víceméně vážným a erudovaným přístupem. Spočítali totiž, kolik by musel obří teropod podobných právníků za rok sežrat, aby se vůbec udržel naživu.

Za rok 300 právníků

Výsledek je samozřejmě jen přibližný, protože podobný výpočet závisí na množství velmi nejistých či přímo neznámých faktorů, nicméně je i tak přínosný. A jaký je tedy onen výsledek? Tyrannosaurus o hmotnosti 4,5 tuny by potřeboval ročně téměř tři stovky sedmdesátikilových právníků, aby nezemřel hlady. Tedy pokud byl teplokrevný – v případě ektotermního teropoda by mu údajně stačilo na každý rok jen 73 právníků stejné hmotnosti! A jak k těmto číslům rozverní paleontologové Michael K. Brett-Surman a James O. Farlow dospěli?

Podstatná je výživná hodnota právníka

Vcelku jednoduchým způsobem, kterým zjistili dvě stěžejní informace. Za prvé, jaké bylo množství potravy, které tyranosaurus potřeboval za dobu 1 roku. Za druhé, jakou „výživnou hodnotu“ měl jeden právník určité hmotnosti a objemu těla. Vědci předpokládali (i na základě zobrazení samotného tyranosaura ve filmu), že byl metabolicky aktivním, teplokrevným zvířetem. Jeho hmotnost nicméně značně podcenili (stanovili 10 000 liber, tedy jen 4 540 kg), ve skutečnosti však byla hmotnost velkých jedinců tyranosaurů až dvojnásobná.

Čím větší rex, tím větší hlad

V době publikování této recesistické studie, tedy v roce 1997, se totiž odhadovalo spíše nižší rozpětí hmotnosti u dospělých tyranosaurů (asi mezi 5 až 7 metrickými tunami). Každopádně jejich výsledkem byla cifra kolem 3 980 joulů za sekundu, představující potřebnou průměrnou energii z množství zkonzumované potravy za jednotku času u dospělého tyranosaura. Z tohoto výpočtu bylo dále jednoduchou kalkulací odvozeno, že za rok potřeboval tento obří dravec asi 1,2547 x 1011 joulů energie. Zbývalo už tedy pouze určit energetickou „výživnost“ jednoho nebohého právníka.

Jeden vykladatel zákona každých 30 hodin

Využitelná energie z konzumovaného masa je u těl obratlovců přibližně stejná (asi 7 x 106 joulů/kg). Hmotnost právníka byla odhadnuta na pouhých 150 liber (68,1 kg) a trofická asimilační efektivnost masožravců, pojídajících maso, činí obvykle asi 90 % (z pozřené biomasy tedy zhruba 90 % přemění ve vlastní biomasu). Vynásobením těchto údajů dostaneme číslo pro přibližnou „energetickou výživovou hodnotu“ jednoho právníka, která dělá asi 4,2903 x 108 joulů. Vydělením potravních požadavků dospělého tyranosaura touto hodnotou pak dostaneme konečný počet osob, které by T. rex potřeboval za rok sníst. Ten činí rovných 292 právníků, tedy v průměru přesně jednoho každých 30 hodin.

Obří Scotty by potřeboval 1,3 právníka každý den

U potenciálního studenokrevného tyranosaura vyšla dvojici vědců „konzumační frekvence“ v hodnotě 991,3 wattu, což odpovídá již zmíněným 73 právníkům ročně. Pojďme ale tyto údaje aktualizovat. Jak už bylo uvedeno, hmotnost 4 540 kg je výrazně podhodnocená a například u obřího jedince zvaného „Scotty“ byla v letos publikované studii hmotnost odhadnuta na 8 870 kilogramů. Kolik právníků by potřeboval sníst za rok tento gigantický exemplář? Výsledkem by bylo 6 358,5 joulů za sekundu, a tedy 2,0052 x 1011 joulů energie za rok. A kolik to dělá vykladačů zákona? Tyrannosaurus této hmotnosti by potřeboval ročně spořádat asi 467 právníků dané velikosti. Každý den tedy zhruba 1,3 právníka!

Rohatý triceratops vydá za desítky pohublých právníků

Jak vtipně poznamenávají autoři studie, jediný dravec by v právnických řadách kořistil velmi razantním způsobem a na populaci lidí, živících se tímto zaměstnáním, by měl značný vliv. Zajímavější je ale spíše obecná informace, která z výzkumu plyne. Tyranosauři ani v případě své pravděpodobné teplokrevnosti nepotřebovali přijímat celé metráky masa denně, jak si někteří badatelé dříve představovali. Pokud dokázali ulovit nebo najít mršinu velkého dinosaura, jako byl kachnozobý edmontosaurus nebo rohatý triceratops o hmotnosti několika tun, pak jim maso z tohoto zdroje mohlo stačit na mnoho dní. Nepotřebovali lovit velké dinosaury často, pokud by jim i štíhlý právník vystačil na jeden a čtvrt dne. V případě devítitunového obra by je pak zasytil jen asi na 19 hodin! Více zajímavostí o dinosaurech se dozvíte zde a například také zde...

Vladimír Socha | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu