Nejhorší den v dějinách lidstva. Co všechno se tento den přihodilo?

 Záhady a tajemství 
15. dubna 2018 08:00 / Jitka Jahodová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Před 8 lety 15. dubna vybuchla islandská sopka Eyjafjallajökull Hit Iceland
Víte, že dnešní den je označován jako jeden z nejtragičtějších dnů v dějinách lidstva? Podle historiků se právě 15. duben řadí mezi nejhorší dny v historickém kalendáři. Připomeňme si, co všechno se 15. dubna odehrálo.

15. duben 1865 

Americký prezident Abraham Lincoln umírá na zranění, která utrpěl při atentátu. Den předtím, krátce po skončení občanské války, se zúčastnil divadelního představení ve Washingtonu, kde ho zezadu dvakrát střelil do hlavy jižanský fanatik, herec John Wilkes Booth. Svým zraněním Licoln podlehl následující den po atentátu.

15. duben 1912 

Během své první plavby z anglického Southamptonu do New Yorku se potopil slavný Titanic. V noci ze 14. na 15. dubna narazil na velký ledovec, prorazil si plášť a v necelých třech hodinách zmizel pod hladinou. Kvůli nedostatečnému počtu záchranných člunů zahynulo v ledových vodách Atlantiku více než 1500 lidí. Více se o ztroskotání Titanicu dočtěte v jiném článku.

15. duben 1989 

Na fotbalovém stadionu v anglickém Sheffieldu se během semifinálového zápasu Poháru FA Cup mezi Liverpoolem a Nottinghamem odehrála událost známá jako Tragédie v Hillsborough. V důsledku obrovské tlačenice na tribuně fanoušků Liverpoolu bylo ušlapáno 96 lidí , dalších 700 lidí utrpělo zranění. Jedna z největších tragédií v historii sportu vedla k přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření na stadionech v Británii.

15. duben 2005 

Toto datum se nechvalně zapsalo do české historie, když před 13 lety vyhořel hrad Pernštejn na pomezí Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Shořel depozitář, škody na budově a sbírkách se odhadují na 100 milionů korun.

15. duben 2010 

Vybuchla islandská sopka Eyjafjallajökull, která zastavila letecký provoz nad velkou částí Evropy. Oblak sopečného popela se rozprostíral od Velké Británie až po Ukrajinu. V důsledku toho zkolabovala jak evropská, tak i transatlantická letecká doprava a ze stejnojmenného ostrova musely být evakuovány stovky lidí.

15. duben 2013 

Na maratonu v americkém městě Boston byl spáchán bombový útok. Pachatelé byli bratři z Čečenska - Tamerlan a Džochar Carnajevovci, kteří do USA spolu s rodiči emigrovali v roce 2002. Při útoku zahynuli tři lidé, přibližně 264 lidí utrpělo zranění. 

15. duben 1955 

Tady jsme trochu na rozpacích, zda to náhodou nebyl také černý den, hlavně z pohledu zdraví lidstva a kultury stravování. V roce 1955 si totiž v americkém Des Plines v Ilinois otevřel čechoamerický podnikatel Ray Kroc první restauraci McDonald.
S jistou dávkou nadsázky a černého humoru a možná i recese, by se dalo říci, že jeho „BigMac menu“ má na triku větší ztráty na životech a větší škody, než všechny výše uvedené tragédie dohromady.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město