Mise na Saturn je u konce, sonda Cassini letí pomalu vstříc smrti

 Vesmír 
18. září 2017 19:25 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sonda Cassini byla na své misi dlouhých třináct let Shutterstock
V pátek definitivně končí třináct let dlouhá mise sondy Cassini, která poodhalila lidstvu tajemství plynného obra Saturnu a jeho prstenců. Sonda totiž koncem pracovního týdne vstoupí do jeho atmosféry, kde bude zničena.

Před koncem tohoto týdne končí i třináct let dlouhá mise sondy Cassini, která přiblížila vědcům život Saturnu, plynného obra se záhadnými prstenci a nejen to. Sonda také prozkoumala Saturnův měsíc Titan, jeho super hustou atmosféru a jezero z methanu, které se na něm nachází.

V neposlední řadě pak přinesla pohled na další měsíc, Enceladus, který do svého okolí chrlí vodu a možná ukrývá podmínky vhodné na existenci života. S tímto měsícem měla sonda hodně společného, protože se potkávali na orbitu přibližně desetkrát do měsíce.

Přesně manévrované přelety dříve Cassini směrovaly do míst, které měly být předmětem vědeckého zkoumání. Nyní však nastává čas, kdy mise končí. Sondu nejprve pracovníci vnořili mezi Saturnovi prstence, odkud se vydá na svůj poslední průlet přímo do atmosféry Saturnu, kde najde svůj vesmírný odpočinek.

„Fakt, že jsme se dostali tak daleko, až na plánovaný konec mise, je naprosto úžasná věc,” uvedla Michelle Doughertová z londýnské Imperial College.

Cassini vstoupí do atmosféry Saturnu v pátek kolem oběda. Důvodem, proč sondu navedou k její destrukci je fakt, že vědci chtějí zabránit případné kontaminaci některých měsíců, na nichž by se teoreticky mohl nacházet život.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod