Astronomové objevili místo, kde odpočívá první evropská družice obíhající Měsíc

 Vesmír 
10. října 2017 13:29 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
První evropská vesmírná sonda SMART–1 se kontrolovaně zřítila na povrch měsíce v roce 2006 Internet
Nedávno objevil astronom Phil Stooke z West University v Ontariu zvláštní šrám v povrchu Měsíce. Následně zjistil, že se jedná o místo odpočinku první evropské sondy, která obíhala Měsíc. Místo dopadu této sondy se přitom nepodařilo najít více než deset let.

Astronom Phil Stooke zaznamenal značku na snímkách zachycených systémem Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) agentury NASA. Při bližším průzkumu polohy této dvacetimetrové „jizvy“ v povrchu Měsíce, zjistil, že poměrně přesně koresponduje s předpokládaným místem dopadu družice SMART–1.

Sonda SMART –1 byla první sondou evropské kosmické agentury, která byla vynesena na oběžnou dráhu Měsíce. Sonda opustila Zemi 27. září 2003 a inženýři ji navedli k cílenému dopadu na Měsíc o necelé tři roky později, 3. září 2006. Přesné místo dopadu se však nikdy nepodařilo objevit.

Družice, navržená a postavená společností Swedish Space Corporation, hledala důkazy o výskytu ledu v kráterech Měsíce poblíž jižního pólu a testovala některé inovativní technologie pro průzkum v hlubokém vesmíru, včetně solárního elektrického pohonu. Málo viditelný prostor rozrytého měsíčního prachu, který do povrchu Měsíce vyhloubila 287 kilogramů vážící kosmická sonda, prezentoval Phil Stooke 22. září na Evropském planetárním vědeckém kongresu (EPSC 2017) v lotyšské Rize.

Záběry ze systému LRO s vysokým rozlišením ukazují, že bílý šrám je asi 7 metrů vdálený od prvního kontaktu sondy s povrchem Měsíce. Z nárazu lze podle astronomů vyčíst tři slabé, ale zřetelné směry rozptýlení některých částí sondy, které jsou asi 40 metrů dlouhé a od sebe navzájem oddělené pod úhlem 20 stupňů.

SMART-1 tak svým dopadem o rychlosti 7240 km/h vytvořil rýhu, která se nachází na 34,262 stupních jižní šířky a 46,193 stupních západní délky.

Kanadsko-francouzsko-havajský dalekohled, který se nachází v blízkosti sopky Hawaii Mauna Kea ve výšce 4,207 m, v roce 2006 dopad SMART-1 sice zaznamenal, ale protože se v té době na orbitu Měsíce nenacházela žádná jiná sonda, astronomové nebyli schopni určit přesné místo dopadu více než 10 let.

Vědci tak nyní mohou zahájit misi, kdy k troskám bude vyslán kosmický robot, aby provedl bližší průzkum místa dopadu, aby mohla být reálná situace z místa porovnána s počítačovými simulacemi, které byly v minulosti vyhotoveny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky