Papež František plánuje přiblížit se nebesům telefonickým spojením s astronauty

Papež František v katedrále svatého Petra a Pavla v Athlone, duben 2017
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
12. října 2017 07:49 / Reuters
  0   0
František bude teprve druhým papežem v historii, který pohovoří přímo s astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici

Vatikán v pondělí oznámil, že se papež pokusí spojit s vesmírnou stanicí ve čtvrtek 26. října v 17:00. (1500 GMT). Žádné další podrobnosti nejsou v tuto chvíli známy.

Papež František je od počátku svého pontifikátu známý telefonáty lidem po celém světě. Hovořil například s chilským vězněm trpícím rakovinou plic, jezuitským vrátným nebo matkou, která právě přišla o syna. Dlouhodobě také podporuje práci Papežské akademie věd, která pravidelně sdružuje vědce z celého světa v diskusích nad různými tématy.

Prvním a zatím také posledním papežem, který hovořil s astronauty na ISS, byl v roce 2011 bývalý papež Benedikt XVI. Mluvil s dvanácti členy posádky přibližně 20 minut a mimo jiné vzdal hold političce a manželce bývalého astronauta Marka Kellyho, Gabrielle Giffordsové, která se v lednu 2011 stala terčem atentátu.

Mezinárodní vesmírná stanice je společným projektem pěti kosmických agentur (NASA, Roskosmos, JAXA, CSA, ESA). Od července 2017 tvoří posádku šest astronautů – tři Američané, dva Rusové a jeden Ital. Obíhá kolem Země ve výšce kolem 400 kilometrů průměrnou rychlostí 7 700 m/s, zeměkouli oběhne cca za 92 minut.

Tereza Marková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu