NASA zveřejnila první výsledky přeletu sondy New Horizons

Ultima Thule je nejvzdálenější těleso v naší soustavě
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
21. května 2019 06:58 / Internet
  12   0
Před více než pěti měsíci zaznemanala sonda New Horizons významný milník, když proletěla kolem nejvzdálenějšího známého tělesa v naší sluneční soustavě. NASA zveřejnila první výsledky průzkumu tohoto tělesa s názvem Ultima Thule.

Sonda New Horizons před několika měsíci doletěla k nejvzdálenějšímu tělesu v naší sluneční soustavě a NASA nyní zveřejnila první výsledky. Sonda během průletu pořídila sérii snímků tohoto zvláštního tělesa.

Těleso Ultima Thule se nachází ve vzdálenosti 6,4 miliardy kilometru od Země v takzvaném Kuiperově pásu, který je tvořen mnoha malými tělesy. Většina těchto těles pochází ze samotného vzniku sluneční soustavy.

Sonda proletěla kolem planetky 1. ledna letošního roku a na jejím povrchu ojevila stopy po methanolu, vodním ledu a organických molekulách. Vědci uvedli, že svým složením se výrazně liší od všech běžných těles.

Už na prvních snímcích je vidět zvláštní tvar tělesa, který pravděpodobně vznikl spojením dvou vesmírných objektů. Planetka má celkovou délku přes 36 kilometrů. Na povrchu planetky vědci zpozorovali také řadu neobvyklých útvarů.

Na povrchu Ultima Thule se nacházejí také kopce a propadliny, které vznikají prostupem materiálu do nitra objektu. Naopak malé množství kráterů naznačuje, že srážky těles jsou v Kuiperově pásu poměrně vzácné.

Ačkoli New Horizons už dávno není při Ultima Thule, data z přeletu bude na Zemi zasílat až do roku 2020. Sonda momentálně vniká hlouběji do Kuiperova pásu a je ve vzdálenosti 6,6 miliardy kilometru od Země. Dále čtěte: (Sonda Insight poprvé zaznamenala zemětřesení na Marsu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Zdrojové kódy byly pohřbeny v Arktidě pro budoucí generace. Bunkr ukrývá více než milion vzorků semen

Dům a zahrada

Stále zelenou aukubu japonskou můžete pěstovat doma i venku

Cestování

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za strašidly do muzea a za zvířátky do ZOO

Zavřít reklamu