Tajný projekt Američanů zveřejněn!

Díky informacím z vesmírných satelitů budou mít meteorologové snadnější práci
 Vesmír 
05. února 2017 04:00 / Shutterstock
  0   0
Američané po více než 16 letech zveřejnili informace, které jsou klíčem k pochopení extrémních projevů počasí. Údaje pocházejí z klimatických senzorů amerických satelitů, které podrobně mapují vesmírné počasí.

Díky podrobným informacím z vesmírných satelitů budou moci vědci lépe pochopit meteorologické jevy ve vesmíru a důsledně tak chránit satelity, letadla, komunikační sítě a citlivé navigační systémy, uvedla to v odborném magazínu Space Weather Americká geofyzikální unie.

Technologie monitorovacích nástrojů byla vyvinuta v laboratoři v Los Alamos a zachycuje data ze satelitů po celém světě již několik desetiletí. Na oběžné dráze Země se momentálně nachází 23 z více než 30 satelitů, které nesou technologii pro monitorování počasí.

Extrémní projevy počasí ve vesmíru mohou ohrozit bezpečnost na Zemi, ale i v kosmickém prostoru. Potenciálně nebezpečné je například i ozáření z nabitých částic, které se uvolní během velké sluneční erupce, výbuchy plazmy, působení magnetického pole či slunečního větru a solárních bouří.

Na satelity ve vesmíru má vliv i radiace, která po čase způsobuje poruchy zařízení, což může v konečném důsledku vyvolat katastrofu v podobě selhání satelitních systémů. I na tyto faktory se zaměřuje výzkumná laboratoř v Los Alamos.

Zveřejnění údajů z vesmírných satelitů bylo provedeno na žádost Bílého domu z října 2016. Poznatky mají napomoci k přesnějším prognózám a předcházení zničujících výkyvů počasí. Senzory Los Alamos nepřetržitě měří energii a intenzitu nabitých částic, zejména elektronů a protonů v magnetickém poli Země. Tyto částice tvoří tzv. Van Allenovy pásy, které se dynamicky mění a které jsou klíčem k rozvoji spolehlivých prognostických modelů počasí ve vesmíru.

◼ redakce / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejnovější průzkum ukázal, který stát má v současnosti nejsilnější armádu světa. A jak dopadla ČR?

Dům a zahrada

Přivezli jste si od moře mušle? Nápady, jak je využít, aby vám dělaly radost po celý rok

Cestování

Nejkrásnější pláže Apeninského poloostrova, nad jejichž krásou se vám bude tajit dech

Zavřít reklamu