Přepište učebnice! Vědci zjistili, že všechno je jinak!
Vesmír
17. října 2016 03:00
/
redakce
📷
1 fotografie v galerii
Podle britských astronomů překračuje počet existujících galaxií hranici jednoho bilionu. K odhadu je přivedly snímky z Hubbleova teleskopu. / Shutterstock
Ve vesmíru je desetkrát více galaxií, než se původně vědci domnívali. Většinu z nich zatím nevidíme.
Nejnovější
„Kdo ví, jaké zajímavé věci najdeme, až objevíme tyto galaxie budoucími generacemi teleskopů?" řekl agentuře AP vedoucí týmu astrofyzik Christopher Conselice z univerzity v Nottinghamu. K překvapivému závěru došli astronomové na základě nové analýzy záběrů Hubbleova vesmírného teleskopu a dalších pozorování. Své poznatky podrobně představí v jednom z příštích vydání odborného časopisu The Astrophysical Journal.
Hubbleův vesmírný teleskop vyrobily americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Evropská vesmírná agentura (ESA). Dalekohled pracuje podle plánu od ledna 1994 a fungovat bude zřejmě ještě dalších několik let. Obíhá ve výšce asi 600 kilometrů nad povrchem Země.
Snímky z teleskopu poskytly mimo jiné důkazy o existenci tzv. temné hmoty a energie či supermasivních černých děr, pomohly zpřesnit stáří vesmíru na 13,5 miliardy let a objevily nejstarší galaxie zrozené necelou miliardu let po vzniku vesmíru.
Kam dál?