Teprve třetí objekt, který nepochází z naší sluneční soustavy, spadl na Zem. Vědci ho nyní chtějí najít na dně oceánu

 Vesmír 
07. srpna 2022 07:55 / Mirka Malá
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na dně oceánu pravděpodobně leží mezihvězdný objekt Depositphotos
Na Zem sice spadl už v roce 2014, dosud se ho ale nepodařilo najít. Přitom se jedná o teprve třetí objekt, který nepochází z naší sluneční soustavy, o kterém vůbec víme.

Záhadný objekt je meteorit a dozajista nepochází z naší sluneční soustavy. Pokud tomu tak skutečně je, pak je to teprve třetí lidem známý takový objekt. Těmi předchozími dvěma objekty jsou slavní Oumuamua a Borisov. A je to zároveň první takový objekt, o kterém víme, že se nyní nachází na Zemi.

Pátrání po něm ale není lehká práce. Objekt nese označení CNEOS 2014-01-08, měří asi půl metru na šířku a jeho mezihvězdný rozpoznal známý harvardský profesor Avi Loeb. Ten k tomuto závěru došel na základě trajektorie objektu a díky jeho neobvykle vysoké heliocentrické rychlosti. Zjednodušeně řečeno, objekt letěl tak rychle, že zjevně nebyl vázán na gravitaci Slunce.

Tento záhadný objekt leží někde v oceánu u Papuy Nové Guineje, a i když se nachází někde poměrně blízko pobřeží, jediné, co vědci nyní mají v ruce, jsou satelitní data z amerického špionážního satelitu. Ten je zaměřen především na monitoring vojenských zařízení tady na Zemi a rozhodně není přizpůsoben sledování něčeho, co navíc letí tak rychle.

Kromě toho jde o utajované skutečnosti, takže data, která satelit zachytil, jsou neveřejná a vědci se k nim nemohou dostat. Jediné, co tedy dosud o tomto objektu mohl Avi Loeb zveřejnit, je tvrzení, že se jedná o objekt, který nepochází z naší sluneční soustavy podle jeho závěrů a také to, kde zhruba leží.

Jediné, co armáda před nedávnem v této kauze udělala, je, že americké vesmírné síly prozkoumaly znovu data ze svého špionážního satelitu a potvrdily Loebovy závěry. A tím se všechno změnilo. Nyní už existuje více zájmů najít a prozkoumat tento objekt, než byl dosud jen zájem jednoho vědce.

Z meteoru samozřejmě po průletu atmosférou mnoho nezbylo a obecně se předpokládá, že na dně oceánu budou ležet různé úlomky všech možných velikostí, díky datům ze satelitu a také díky záznamům po povětrnostních podmínkách v době, kdy meteor na dno oceánu dopadl, umožňuje stanovit území o rozloze asi 10 x 10 kilometrů pro budoucí hledání.

Vědci počítají i s tím, že kusy meteoru budou magnetické, takže by mohla stačit loď s vlečnou sítí, ve které bude umístěný velký magnet. Mohlo by být poměrně snadným řešením, jak malé úlomky meteoru ze dna oceánu vyzvednout. A to zřejmě v budoucnu také stane.

Sám Avi Loeb se už nemůže dočkat. Tvrdí, že prozkoumání kousků meteoru může zodpovědět otázku, zda se jedná o něco přírodního nebo zda jde o něco, co vyrobila umělá inteligence nebo nějaká hodně technologicky pokročilá civilizace. Tím by do jisté míry dokázal i ukončit spekulace o tom, zda prokazatelně mimohvězdný, jak se říká objektům nepocházejícím z naší sluneční soustavy, tedy například objekt Oumuamua, pocházel od mimozemšťanů, nebo ne.

Loeb je zastáncem teorie, že se jednalo o něco uměle vyrobeného. Ostatně je jedním z největších světových odborníků a je rovněž vedoucím programu Galileo, který má za úkol prostě najít mimozemskou civilizaci. I objekt Oumuamua, který měl navíc zajímavý tvar, připomínající vesmírnou loď, se totiž pohyboval jinak, než by měl. Než vědcům a jejich zařízením zmizel z dohledu, z pomalého plutí vesmírem náhle neuvěřitelně zrychlil a během sekundy byl pryč.

Autorský článek, další zdroj: Cornell University

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...