NASA konečně vypustí do vesmíru teleskop Jamese Webba. Dalekohled je plný nových technologií
Agentura stanovila nový termín v koordinaci s Arianespace po nedávném úspěšném testování teleskopu, jehož projekt má poměrně velké zpoždění.
Start bude v Jižní Americe
Teleskop Jamese Webba, který je mezinárodním programem vedeným NASA a jejími partnery ESA (Evropská kosmická agentura) a Kanadskou vesmírnou agenturou, odstartuje na raketě Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně na severovýchodním pobřeží Jižní Ameriky. ESA je poskytovatelem rakety Ariane 5.
Samotný vysoce komplikovaný vesmírný dalekohled v současné době čeká ve své konečné konfiguraci na svůj prosincový termín. "Webb je příkladná mise, která znamená ztělesnění vytrvalosti,“ řekl Gregory L. Robinson z NASA. "Inspiruje nás náš specializovaný tým a naše globální partnerství, díky nimž je toto neuvěřitelné úsilí možné. Společně jsme překonali technické překážky na cestě i výzvy během pandemie koronaviru. Nyní, když máme hvězdárnu a raketu připravenou ke startu, těším se na velký den a úžasnou vědu, která přijde."
Webb přichází s kompletně novou technologií
Vesmírný dalekohled Jamese Webba disponuje revoluční technologií, která vědcům umožní zkoumat každou fázi kosmické historie, a to od naší sluneční soustavy po nejvzdálenější pozorovatelné galaxie v raném vesmíru a vše mezi nimi. Webb odhalí nové a neočekávané objevy a pomůže lidstvu pochopit původ vesmíru a naše místo v něm.
Tým teleskopu se už připravuje na expediční operace, během nichž dalekohled projde závěrečnými procedurami uzavření a zabalením na cestu na místo startu. Hlavní prvky rakety Ariane 5, která vynese Webba do vesmíru, už bezpečně dorazily do Kourou ve Francouzské Guyaně, a prosincovému startu už tak nic nebrání. Dále čtěte: Vědci zjistili, jak a kdy Slunce zemře. S tím bohužel přijde i konec naší sluneční soustavy.
Zdroj: NASA.