Australská observatoř mapuje hluboký vesmír závratnou rychlostí. Během krátké doby objevila milion nových galaxií
Australská radiová observatoř je jednou z nejvýkonnějších na světě. Důkazem je fakt, že radioteleskop během velice krátké doby objevil přibližně jeden milion nových galaxií a vědcům tak otevírá cestu ke zcela novému rozměru vesmíru.
Toto unikátní zařízení s názvem Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP), jehož výstavba vyšla na 138 milionů amerických dolarů (v přepočtu zhruba 3 miliardy korun), dokázalo za pouhých 300 hodin zmapovat asi 3 miliony galaxií. Podobný průzkum běžnými observatořemi by přitom trval nejméně deset let.
Nový rozměr vesmírného průzkumu
„Náš radioteleskop skutečně mění to, co bylo dodnes vnímáno jako průzkum vesmíru,“ uvedl astronom David McConnell, který je vedoucí studie Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) o jižní obloze na Mastison Radioastronomy Observatory v západní Austrálii.
Unikátní zařízení
Nový australský radioteleskop je unikátní zejména tím, že má velice široké zorné pole díky množství přijímačů, které umožnují pořizovat panoramatické snímky oblohy v obrovském rozlišení. K mapování oblohy tak astronomům stačilo pouhých 903 snímků. Běžné průzkumy částí vesmíru přitom vyžadují i desetitisíce snímků.
Astronomové tak díky značné rychlosti průzkumu oblohy mohou sledovat změny, které dříve neviděli. Data z teleskopu astronomů poslouží například k lepšímu poznání o formování hvězd, a také vývoje galaxií a černých děr. Dále čtěte: Vědci střílí lasery do extrémní mlhoviny. Snaží se tak o korekci turbulencí způsobených zemskou atmosférou.