Japonci vyvinuli umělou krev, má být použitelná pro všechny

 Věda a Výzkum 
17. října 2019 18:17 / Terezie Zamlynová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Najít vhodného dárce není vždy jednoduché Depositphotos
Sebevětší medicínské úspěchy může zhatit chybějící orgán k nutné transplantaci nebo nedostatek krve potřebné krevní skupiny. Toho si jsou lékaři dobře vědomi, ale zatím to jsou faktory, se kterými bylo nutné počítat a přijmout je.

Vědci na celém světě se s tím však nechtějí smířit, a tak se pokoušejí hledat řešení, jak nyní třeba na 3D tiskárně tisknout potřebné orgány pro nemocné pacienty, jak je vypěstovat křížením s jinými živočišnými druhy, provádějí genetické pokusy. O kus dál v oblasti záchrany lidských životů se dostali japonští vědci. Před nedávnem totiž oznámili, že vyvinuli umělou krev, vhodnou pro transfuzi. Výjimečná je v tom, že je použitelná bez ohledu na krevní skupinu příjemce. 

Zatím je nutné vždycky před transfuzí zjistit krevní skupinu pacienta, což může v kritických situacích, kde hraje roli doslova každá minuta, znamenat zbytečné zdržení. Pokud by tedy byla k dispozici krev, která by se dala aplikovat bez čekání na výsledky jakýchkoli testů, zvýšilo by to úroveň přežití v případě zranění. A to je dobrá zpráva.

Testování vypadá nadějně

Podle serveru The Asahi Shimbun, který tuto informaci přinesl, vědci z National Defense Medical College již provedli testy na králících a s jejich výsledky jsou spokojeni. Šest z deseti zvířat, která z důvodu ztráty krve potřebovala transfuzi, opravdu přežilo. Je to přitom číslo odpovídající transfuzi běžné krve. Navíc je třeba zmínit i to, že nebyly prý pozorovány žádné negativní vedlejší účinky.

Nespornou výhodou umělé krve je, že může být skladována déle než rok při běžných teplotách. Nyní se krevní destičky zatím skladují maximálně po dobu čtyř dnů, červené krvinky mohou být uchovávány trochu déle – ale i v tomto případě jen po dobu nejvíce 20 dnů, a to ještě při nízkých teplotách. Krev s několikanásobně delší dobou použitelnosti by tak výrazně zjednodušila situaci. Čtěte také: Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano.

Jestliže tedy i další testy umožní zavedení tohoto objevu do současné praktické urgentní medicíny, usnadní to lékařům práci a dozajista zachrání mnoho životů. Do té doby je třeba brát v potaz také to, že i čínští odborníci teprve nedávno představili světu test, který během pouhých 30 sekund dokáže zjistit, jakou má který člověk krevní skupinu. Funguje údajně s více než 99,9% přesností. Díky těmto vlastnostem by i tento objev mohl zachránit život lidem, kteří akutně potřebují transfuzi. Čtěte také: Španělský vědec chce spojit prase a člověka jakožto zdroj nových orgánů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Skvělý asijský trik, díky kterému už nikdy rýži nerozvaříte

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím