Vesmírná sonda Cassini našla v okolí Saturnu podmínky umožňující život!

 Věda a Výzkum 
09. srpna 2017 16:43 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mise Cassini byla zahájena v roce 1997 a od té doby má sonda na kontě řadu skvělých objevů Shutterstock
Oceány kapalné vody, ukryté hluboko pod vrstvami ledu, které objevila sonda Cassini u třech měsíců obíhající Saturn, by mohly uspokojit náročné podmínky pro život, jak ho známe. Vědci však upozorňují, že jedinečné složení a obsah každého z oceánů představuje zcela rozdílné řešení rovnice vzniku života.

Mise Cassini–Huygens je výsledkem spolupráce NASA, Evropské kosmické agentury a Italské kosmické agentury. Již v době, kdy mise začínala, tedy v roce 1997, bylo známo, že kolem Saturnu obíhá 18 měsíc a dalších 13 objektů bylo v podezření. Nyní je oficiálně potvrzeno díky sondě Cassini, že měsíců je již nyní 53 a dalších devět je označeno jako pravděpodobných. Nové údaje z Cassini také odhalily existenci sedmi zcela neznámých měsíců, které nemohou být pozorovány ze Země.

Tento složitý systém měsíců tvoří komplexní gravitační rezonanci. To znamená, že si měsíce navzájem narušují oběžné dráhy a neustále protínají Saturnovy kruhy. Gravitace samotné planety pak některé měsíce ohřívá natolik, že je na jejich povrchu život prakticky rovnou vyloučený.

Velký objev mise Cassini

V roce 2005 magnetometrická měření na palubě sondy nadzvedla obočí vědci. Magnetická charakteristika měsíce Encelada, totiž vypadala spíše jako u komet než typická charakteristika sférického satelitu. Kamery s vysokým rozlišením také zachytily oblaky vody vycházející z měsíce, když byl vhodně zachycen s černým vesmírem za zády.

Několik dalších průletů sondy ukázalo, že v inkriminovaných místech byla teplot přibližně o 100 °C vyšší než v ostatních částech měsíce. Později se ukázalo, že v místech se nacházejí praskliny, kterými jsou vyvrhovány gejzíry vody do vesmíru rychlostí až 1300 km / h.

Při dalším průletu sondy se analyzovalo složení mraků, které kromě vody prokázalo také přítomnost amoniaku, metanu a oxidu uhličitého. Tyto nepřímé důkazy tak vědcům naznačují přítomnost slaného oceánu pod ledovou vrstvou.

Dalším z měsíců, na kterém byla nalezena tekutina, je Titan, který je desetkrát širší než Enceladu. Ale tekutiny tekoucí na povrchu Titanu jsou uhlovodíky, nikoli voda. Při teplotě povrchu Titanu je voda v podobě ledu tvrdém jako skála.

Výzkumy ukázaly, že Titan je uvnitř teplý a na jeho povrchu se nachází množství organických sloučenin. Otázkou však zůstává, zda naprosto zmrzlý povrch měsíce dokáže „komunikovat“ s vodou, která se pod povrchem nachází.

Další z měsíců, kde by mohly být potencionálně podmínky pro život je Dione. Dione je v průměru asi dvakrát větší než Enceladus, ale v mnohém je mu velice podobný. Celý měsíc je obalen velice silnou ledovou krustou, ale nejnovější měření ukazují, že pod vrstvou ledu se nachází obrovské množství kapalné vody.

Na Dionu je pravděpodobně dnem rozsáhlého oceánu přímo skalnaté jádro měsíce. Tento měsíc ještě bude předmětem bližšího zkoumání, ale základní studie říkají, že měl kapalnou vodu po velice dlouhé období.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47