Slavný vědec varuje! Tohle přivede lidstvo do záhuby
Vědec, který se proslavil svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách, bývá někdy označován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. V jednadvaceti letech mu lékaři dávali dva roky života, navzdory jejich prognózám však Hawking oslaví 8. ledna 75. narozeniny.
Jeho tělo je kvůli amyotrofické laterální skleróze totálně ochrnuté a vědec pracuje z pojízdného křesla. Hawkinga při životě drží jeho nesmírná tvrdohlavost a vůle, při které je schopen využít veškerou svou energii na to, aby se soustředil na své cíle.
Populární vědec o sobě tvrdí, že má v hlavě jen fyziku, astrofyziku, matematiku či kosmologii. Jeho knihy jsou bestsellery. Proslavila ho především kniha Stručná historie času z roku 1988, ve které se snažil lidem přiblížit srozumitelným způsobem tajemství kosmologie. „Prodal jsem víc knih o fyzice než Madonna o sexu," prohlásil jednou slavný vědec.
V posledních letech Hawking uveřejnil řadu varování. Loni napsal, že lidstvo je v ohrožení kvůli řadě rizik, které jsou výsledkem jeho vlastní činnosti. Mezi tato rizika podle něj patří zejména možnost jaderné války, globální oteplování či geneticky upravené viry. Vědec také upozorňuje, že další pokroky v oblasti vědy a techniky budou vytvářet nové možnosti, jak se věci mohou pokazit. Lidstvo může podle Hawkinga dlouhodobě přežít za předpokladu, že se mu podaří založit kolonie na jiných planetách. Podle Hawkinga je nástup umělé inteligence už takříkajíc za dveřmi. "Neexistuje žádný fyzikální zákon, který by bránil částicím, aby se organizovali ještě lépe, než to dokáže lidský mozek," řekl s tím, že "umělá inteligence může ovládnout finanční trhy nebo vyvinout zbraně, o kterých v této chvíli nemáme ani ponětí."
Je ironií, že tato prominentní postava v oblasti vědy označuje právě vědecký pokrok za hlavní zdroj nových hrozeb.