Smějete se rádi? Poodhalíme vám tajemství lidského smíchu

 Věda a Výzkum 
23. července 2018 09:47 / Erik Toman
  0
📷
2 fotografie v galerii
Smích je jedinečným projevem, který dokáže zlepšit špatnou náladu  Shutterstock
Smích je prospěšný pro naše zdraví i partnerský vztah. O tom asi nikdo nepochybuje. Z dlouhodobého hlediska zaznamenávají větší spokojenost lidé, které se usmívají i při vážnějších tématech. Čemu se lidé smějí nejčastěji a kde se vlastně smích vzal?

Vědci z univerzity v Baltimoru udělali pozoruhodný objev. Zkoumali čemu, a proč se lidé nejčastěji smějí. A došli k překvapivým závěrům. Na vzorku dobrovolníků zjistili, že se lidé smějí mnohem častěji banálním poznámkám a směšným situacím, než skutečně zábavným vtipům.

Kde se vzal smích?

Předpokládá se, že smích vznikl u našich předchůdců jako fyziologická na odpověď lechtání. Později začal mít smích společenskou funkci a začal spojovat lidi. Robin Dunbar z univerzity v Oxfordu zjistil, že smích pomáhá posilovat společenské vztahy.

Už v dávné minulosti se lidé dávali do řeči raději s těmi, co se usmívali. Tím totiž dávali najevo, že jsou otevření společnosti a neplánují žádný útok. Smích je jakýmsi jedinečným projevem, který dokáže zlepšit špatnou náladu nejen usmívajícímu se člověku, ale všem kolem. Jeho významů je však mnohem víc a účinky, které má na náš organismus nejsou zanedbatelné. Smích totiž vyplavuje do krve endorfiny, které mají pozitivní účinek na naši náladu a duševní zdraví. O tom, jak funguje lidský mozek v současných vedrech, jsme psali před pár dny.

Různé druhy smíchu

Existují ale velké rozdíly mezi různými druhy smíchu. Smějící se člověk může dalšího povzbudit k tomu, aby se k němu svým smíchem přidal, nebo ho může naopak svým smíchem odradit.

Smích může být radostný, šťastný, ale i škodolibý. Někteří lidé se smějí často, někteří se zase nesmějí prakticky vůbec. Smích má na různé lidi rozličné účinky. Někdo se okamžitě přidá, jiný se na smějícího člověka dívá s pohoršením. Lidé, kteří se usmívají hodně často, mohou také mít různé problémy, například s nadřízenými v práci, kteří jejich smích mohou brát jako urážku nebo vysmívání.

Důležité je ale poznání, že jde o veskrze o velmi společenskou záležitost. Ve společnosti se totiž smějeme 30krát častěji než když jsme doma s partnerem.

Věděli jste, že...?

  • I myši se smějí, když je polechtáte.
  • V blízkosti jiných máme sklon se smát častěji. Člověk či blízká osoba je podle expertů při spouštění smíchu důležitější než samotný vtip.
  • Náš mozek dokáže rozlišit upřímný a falešný úsměv.
  • Vtipy považujeme za směšnější, pokud se s vyprávějicím známe, než když jde o neznámého člověka.
  • Smích je prospěšný i pro partnerský vztah. Z dlouhodobého hlediska zaznamenávají větší spokojenost páry, které se usmívají i při vážnějších tématech.
  • Smích je přitažlivý a velmi nakažlivý.
  • Šestileté děti se smějí v průměru 300 krát za den. Dospělí v průměru jen 15 – 100 krát za den.
  • Existují věci, které rozesmějí každého.
  • Ženy se smějí mnohem více než muži.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda