Korálové útesy mají nového, hodně překvapivého nepřítele
Voda kolem atolů bez krys je prý mnohem bohatší na živiny a je v ní větší rybí populace. Podle studie publikované v prestižním magazínu Nature draví hlodavci totiž na ostrovech likvidují ptáky. Jejich trus je přitom v oceánu významným zdrojem potravy. Ptáci totiž při hledání jídla nalétají až stovky kilometrů a zpátky do hnízd tak zanáší různorodé živiny. Krysy ale tenhle ekosystém ničí.
Patrné je to právě na Čagoských ostrovech, které leží v Indickém oceánu jižně od Malediv. Souostroví je neobydlené a zvířata tam nejspíš zavlekly lodě, nebo připluly na kusech vraků. Některé atoly na Čagoských ostrovech ale zůstaly ušetřeny a právě to dalo vědcům možnost oba druhy ostrovů porovnat.
Výzkumníci uvádí, že stopy ptačího trusu našli třeba na řasách a v mořských houbách, které na útesech rostou. Profesor Nick Graham z univerzity v Lancasteru zmiňuje i rozdíl mezi rybami. Ty, co žijí u ostrovů bez krys, jsou prý na svůj věk mnohem větší a je jich mnohem víc. Zajímá vás podmořský život? Podívejta se na monstra z hlubin, ze kterých běhá mráz po zádech.
V korálových útesech žije třetina všech oceánských živočišných druhů. Podle profesora Grahama jde proto o ideální místo pro výzkum mořského života. Je tu ale i více hledisek - například ekonomické.
Útesy přitahují turisty a ekonomika na řadě ostrovů je na cestovatelích závislá. Množství turistů ale jejich ekosystém ničí také. Hlavním příkladem je plastový odpad, který se kolem atolů usazuje a postupně způsobuje smrt všech živočichů.