Diamant ukrýval skupenství vody, které se na Zemi nevyskytuje

 Věda a Výzkum 
14. března 2018 08:35 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Led X se vyskytuje pouze ve vesmíru Shutterstock
Skupina výzkumníků vedená Oliverem Tschaunerem, profesorem geovědy z Nevadské univerzity, objevila na naší planetě poprvé zmrzlou vodu v podobě super-hustého ledu známého jako led-X. Na Zemi byl vytvořen pouze v laboratorních podmínkách, ve vesmíru je poměrně běžný.

Výzkumníci narazili na vzorek látky známé jako led-X náhodně, uvnitř diamantu, který byl nalezen hluboko v plášti Země. Tlak v plášti je velice silný, což způsobuje že se zde z uhlíku tvoří diamanty. Někdy se v těchto diamantech nacházejí také jiné látky, jako je voda nebo části minerálů.

Teploty v zemském plášti jsou velmi vysoké, takže neexistuje způsob, jak by se v diamantu mohl vytvořit led - až na jednu výjimku. Tento ojedinělý případ nastává ve chvíli, kdy diamanty cestují skrz plášť a kůru na zemský povrch a voda uvnitř je vystavena dostatečně nízkým teplotám. V takové chvíli se skutečně může vytvořit skupenství známé jako led-X.

V běžném ledu, tak jak ho známe, mají molekuly tvar šestiúhelníku. Ale postupně, čím více je voda stlačována, molekuly získávají jiný tvar. Led-VII má krychlový molekulární tvar a je dvakrát hutnější než led, který se běžně vyskytuje na Zemi.

Když vědci prosvítili diamant rentgenem, aby prozkoumali začlenění oxidu uhličitého, zjistili, že před nimi je opravdový led-VII. Tento jev byl poprvé evidován v pozemských podmínkách. „Bylo to neuvěřitelné, nikdo před tím tuto formu ledu na Zemi nenašel,“ uvedl jeden z autorů studie George Rossman.

Led X je pouze jedním z více než tuctu pevných skupenství, kterých voda může dosáhnout. Tato forma ledu tvoří ve vesmíru mnoho vzdálených světů, podobných těm, které astronomové nedávno objevili v jiné galaxii (čtěte: Vědcům se podařil neuvěřitelný objev. Poprvé v historii našli planety v jiné galaxii).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008