Ještě v době kamenné byla Evropa mnohem větší. Chybí pevnina s názvem Doggerland

 Věda a Výzkum 
18. února 2018 13:20 / Robert Bureš
  11
📷
2 fotografie v galerii
V bývalém pevninském pásu Doggerland byly nalezeny například kosti mamutů Internet
Evropa před zhruba deseti tisíci lety během doby ledové vypadala dosti odlišně než dnes. Schází jí totiž velká část pevniny s názvem Doogerland, kterou dnes ze značné části tvoří mělké Severní moře. Nad Doggerlandem se mořská hladina zavřela po odtání velkého množství ledovců.

V dnešních dobách tuto kontinentální část Evropy připomíná už pouze rozsáhlá písčitá oblast, která dostala jméno Dogger Bank. Název této oblasti pochází od holandských rybářských lodí, kterým se v 17. století říkalo doggers.

Existenci Doggerlandu poprvé předpokládal v 19. století spisovatel H. G. Wells v knize Příběh doby kamenné, ve které se objevil region, ze kterého se dalo pěšky dostat z Evropy do Británie.

Zelená krajina byla pestrou směsicí menších kopců, bažin a zalesněných údolí. V období mezolitu Doggerland lidé hojně využívali jako loveckou oblast, protože tudy migrovalo velké množství zvěře včetně mamutů.

Ke konci poslední doby ledové v období 6500 až 6200 let před naším letopočtem se s rostoucími hladinami oceánů oblast ocitla pod hladinou Severního moře. V galerii je možné si prohlédnout mapu, která znázorňuje předpokládaný rozsah Doggerlandu do období 16 000 let před naším letopočtem.

Poté, co se většina pevniny ocitla pod hladinou moře, zbyl pouze ostrov Dogger Bank. Jeho původ se přisuzuje hromadění ledovcových úlomků. I tento ostrov ale později v období asi 5000 let před naším letopočtem zmizel pod hladinou. Dnes tvoří nejvíce mělkou oblast v Severním moři, kterou chtějí energetické společnosti využít pro výstavbu větrných farem.

Nedávná teorie také naznačuje, že velká část drobných částí pevniny, které zbyly z původního Doggerlandu, byla zaplavena obrovskou vlnou tsunami, která vznikla pádem velké části pobřeží do Norského moře v období asi 6225 - 6170 let před naším letopočtem.

V roce 1931 objevila rybářská loď Colinda v sítích bodec vyrobený z parohů, který se v době kamenné používal pro harpunování ryb. Běžně se v oblasti objevovaly pozůstatky nástrojů a také kosti zvířat.

Mezi další významné objevy patřily například textilní fragmenty, pádla, části mezolitických stavení. Poblíž Dánska byly nalezeny rybí pasti a také pohřebiště, které bylo objeveno v deltě řeky Rýn. Ve stejné oblasti byla také nalezena lebka člověka neandrtálského stará až 40 tisíc let.

Potápěči dokonce objevili v oblasti pozůstatky pravěkých lesů. V roce 2015 u pobřeží Norfolku výzkumná skupina Seasearch studovala mořský život a našla pozůstatky slisovaných stromů a větví.

Příběh Doggerlandu představuje jistou formu varování předtím, jak mocná příroda dokáže být a také k jakému extrémnímu scénáři může v některých oblastech dojít při odtání velkého množství ledovců. V souvislosti se zvyšujícími se hladinami moří vědci varují, že dnes v ohrožených pobřežních oblastech žije po celém světě více než jedna miliarda lidí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu