Čína otevřela bránu ke klonování lidí. Tamní vědci naklonovali jako první na světě opice

Vědci překonali překážky, které doposud bránily klonování primátů, tedy i lidí
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Věda a Výzkum 
27. ledna 2018 11:53 / TASR/AP
  3   1
Čínští vědci jako první na světě překročili další pomyslnou metu na cestě ke klonování lidí. Za použití stejné metody, kterou Britové naklonovali ovci Dolly a další zvířata, tentokrát vědci z Šanghaje naklonovali opice. Opice jsou primáti stejně jako lidé, Čína ale ubezpečuje, že poznatky chce využít pouze pro lékařské a výzkumné účely.

Genetičtí inženýři z Šanghaje po mnoha neúspěšných pokusech poprvé v historii lidstva naklonovali lidské rase nejbližší stvoření na planetě – opice. Čínští vědci tak odstranili poslední technickou překážku ke klonování lidí.

„Tuto bariéru jsme odstranili, abychom mohli vyrobili zvířecí modely užitečné pro medicínu a lidské zdraví. Čína nemá záměr použít získané zkušenosti pro klonování člověka“, uvedl pro agenturu Reuters Mu-ming Pcho-o, který dohlížel na výzkum Institutu neurověd Čínské akademie věd.

Dvě geneticky naprosto identická mláďata makaka jávského Čung Čung a Chua Chua se staly prvními opicemi, které byly naklonovány metodou přenosu jádra tělní buňky (SCNT). Oba klony, jejichž jména vznikla rozdělením čínského výrazu Čung-chua (v překladu znamená „čínský národ“ nebo „Číňané“), se narodily před šesti a osmi týdny.

První klonovaný savec přišel na svět v roce 1996 ve Skotsku. Kromě ovce Dolly, která byla první, naklonovali vědci dalších dvacet živočišných druhů. Klonování primátů se později ukázalo o mnoho náročnějším procesem než jakýchkoliv jiných živočichů.

„Vyzkoušeli jsme několik různých metod, ale fungovala jen jedna. Úspěšnému naklonování opice předcházela celá řada neúspěšných pokusů,“ uvedl Sun čchiang z Čínské akademie věd a dodal, že klonování lidí se stalo mnohem větší realitou než tomu bylo doposud.

Klonování člověka je závažnou etickou problematikou. Podobně jako s lidmi vědci velice váhají s klonováním prehistorických organismů a vyhynulých zvířat (Čtěte: Na Sibiři bylo nalezeno zmrzlé mládě dávno vyhynulé šelmy. Vědci ji chtějí naklonovat). Pokud totiž nějaký tvor z naší planety zmizel, těžko lze předpovídat, jaké dopady by mohl mít jeho návrat.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu