خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Čína otevřela bránu ke klonování lidí. Tamní vědci naklonovali jako první na světě opice

Vědci překonali překážky, které doposud bránily klonování primátů, tedy i lidí
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Věda a Výzkum 
27. ledna 2018 11:53 / TASR/AP
  3   1
Čínští vědci jako první na světě překročili další pomyslnou metu na cestě ke klonování lidí. Za použití stejné metody, kterou Britové naklonovali ovci Dolly a další zvířata, tentokrát vědci z Šanghaje naklonovali opice. Opice jsou primáti stejně jako lidé, Čína ale ubezpečuje, že poznatky chce využít pouze pro lékařské a výzkumné účely.

Genetičtí inženýři z Šanghaje po mnoha neúspěšných pokusech poprvé v historii lidstva naklonovali lidské rase nejbližší stvoření na planetě – opice. Čínští vědci tak odstranili poslední technickou překážku ke klonování lidí.

„Tuto bariéru jsme odstranili, abychom mohli vyrobili zvířecí modely užitečné pro medicínu a lidské zdraví. Čína nemá záměr použít získané zkušenosti pro klonování člověka“, uvedl pro agenturu Reuters Mu-ming Pcho-o, který dohlížel na výzkum Institutu neurověd Čínské akademie věd.

Dvě geneticky naprosto identická mláďata makaka jávského Čung Čung a Chua Chua se staly prvními opicemi, které byly naklonovány metodou přenosu jádra tělní buňky (SCNT). Oba klony, jejichž jména vznikla rozdělením čínského výrazu Čung-chua (v překladu znamená „čínský národ“ nebo „Číňané“), se narodily před šesti a osmi týdny.

První klonovaný savec přišel na svět v roce 1996 ve Skotsku. Kromě ovce Dolly, která byla první, naklonovali vědci dalších dvacet živočišných druhů. Klonování primátů se později ukázalo o mnoho náročnějším procesem než jakýchkoliv jiných živočichů.

„Vyzkoušeli jsme několik různých metod, ale fungovala jen jedna. Úspěšnému naklonování opice předcházela celá řada neúspěšných pokusů,“ uvedl Sun čchiang z Čínské akademie věd a dodal, že klonování lidí se stalo mnohem větší realitou než tomu bylo doposud.

Klonování člověka je závažnou etickou problematikou. Podobně jako s lidmi vědci velice váhají s klonováním prehistorických organismů a vyhynulých zvířat (Čtěte: Na Sibiři bylo nalezeno zmrzlé mládě dávno vyhynulé šelmy. Vědci ji chtějí naklonovat). Pokud totiž nějaký tvor z naší planety zmizel, těžko lze předpovídat, jaké dopady by mohl mít jeho návrat.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Těžký tahač Škoda měl převážet dělostřelecké granáty. Navrhl ho Ferdinand Porsche

Dům a zahrada

Vyrobte si domácí mýdlo. Postup zabere jen pár minut a zapojit můžete i děti

Cestování

Vinobraní u našich jižních sousedů. Co si můžete dopřát a kolik vás to bude stát?