Počítače budoucnosti mohou být až tisíckrát rychlejší
Uhlíkové nanotrubice, CNT
Základem nové a moderní technologie jsou uhlíkové nanotrubice a počítače sestavené na jejich základě. První průlom nastal již před několika lety, v roce 2013, kdy došlo k vyřešení základního problému při využití uhlíkových nanotrubic při stavbě počítačů. Před dvěma lety už byl v provozu funkční prototyp a dnes se hovoří o srovnatelném výkonu se současnými počítači. Technologie má tedy skvělý start. Potíž je v tom, že zatím jen v laboratořích Stanfordské univerzity.
Co se očekává
Jak už bylo uvedeno, očekává se výrazný nárůst výkonu, a to nejen tempem dvojnásobek za osmnáct měsíců. Současně s nárůstem výkonu se čeká pokračující miniaturizace a také zcela zásadní snížení spotřeby. K těmto cílům sice vede ještě dlouhá cesta, ale možná nebude tak dlouhá, jako byla cesta od objevu tranzistoru v roce 1949 k jeho masovému rozšíření v sedmdesátých letech. Na druhou stranu moderní technologie se mohou rozšířit jen v případě, že se náležitě sníží cena. A k tomu je v případě uhlíkových nanotrubic ještě dlouhá cesta.
Další možnosti vývoje
Uhlíkové nanotrubice nejsou zdaleka jediným možným směrem, kterým se mohou moderní počítače vyvíjet. Dalšími možnými technologiemi je využití DNA. U této technologie je ale zatím reálný stroj v nedohlednu. Spíš jde o teoretický koncept, který by mohl vést k výraznému zrychlení.
Jiným směrem se ubírají kvantové počítače. Ty už reálně existují, ale nečekejte, že byste si je pořizovali domů místo běžných počítačů. Zabírají velké prostory a řeší náročné úkoly. Najdou uplatnění v systémech umělé inteligence, řídí vesmírné mise, předvídají dopravní situace a usnadňují další zajímavé projekty.
Vědci samozřejmě experimentují i s dalšími neobvyklými počítači. Jedním z nich jsou laserové počítače. Další směr vývoje modifikuje výkonné sálové počítače či servery s běžnými domácími počítači. Stále rychlejší internet totiž umožňuje svěřit náročné úkoly serverům a po internetu přenášet výsledky jednotlivých operací. To ale už není budoucnost, to se stále častěji běžně děje.
Stávající technologie
Na druhou stranu se nemusí nikdo bát, že by současné počítače zmizely příliš rychle v propadlišti dějin. Ještě stále se půjde směrem vývoje současných technologií a zhušťováním výrobních procesů. Pro příští rok či pro rok 2020 se připravuje 7nm výrobní proces, který přinese opět zvýšení výkonu a snížení spotřeby, takže se máme na co těšit.