Experti zjistili, že železné artefakty z doby bronzové pocházejí z vesmíru

 Věda a Výzkum 
15. prosince 2017 08:34 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Železo bylo v době bronzové velice vzácné Shutterstock
Navzdory názvu v době bronzové železo existovalo. Bylo pouze velice vzácné, podobně jako dnes zlato. Vědci nedávno přišli se zjištěním, že nevzniklo tradičním způsobem, ale dopadlo na zem z vesmíru.

Doba bronzová je období, které se datuje mezi roky 2300 - 800 před naším letopočtem. Jedním z nejznámějších zástupců doby bronzové, který vlastnil opěrku hlavy, náramek a dýku vyrobené ze železa, byl faraon Tutanchamon, který vládl v období 1333-1323 před naším letopočtem.

Nebyl ale rozhodně jediným, podobné železné artefakty z doby bronzové byly nalezeny po celém světě a odborníky tento fakt nutil položit si otázku: Vyrábělo se železo tedy již během doby bronzové?

Na základě nové chemické analýzy lze dnes téměř s jistotou říci, že lidé v době bronzové neměli znalosti o tom, jak získávat železo z železné rudy. Bylo však prokázáno, že železo, ze kterého byla většina artefaktů vyrobena, pocházelo z dopadu vesmírných těles.

Výzkumný pracovník Albert Jambon z Univerzity Pierre a Maire Curie v Paříži zkoumal mnoho železných předmětů z doby bronzové pomocí rentgenového fluorescenčního skeneru. Díky tomuto zařízení lze proniknout do struktury kovu bez jeho porušení. Jambon v tomto případě pátral po stopách niklu a kobaltu.

Tyto dva prvky totiž tvoří základní rozdíl mezi železem získaným tavením rudy a tím, které k nám dopadlo z vesmíru. V železe, které dopadlo na Zemi z vesmíru, jsou totiž téměř vždy přítomny tyto dva prvky.

Jambon zkoumal dýku Tutanchamona stejně jako dýku ze Sýrie, sekeru z Turecka a několik artefaktů z Číny. Všechny předměty pocházely z období 3200 - 1300 let před naším letopočtem, tedy z doby bronzové. Výsledky jeho měření prokázaly ve všech těchto předmětech přítomnost meteoritického niklu.

Jedná se o zajímavý objev, díky kterému lze podle Jambona poměrně přesně zkoumat, kde přesně a v jakém období se začala objevovat technologie získávání železa tavením rudy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

George Clooney prozradil, proč odmítl kšeft za 35 milionů dolarů za jeden den práce

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Dům a zahrada

Skladujte zelí klidně i na balkoně. Vydrží vám až do jara

Zavřít reklamu