Hrozí nám vzpoura mozků
Občanství pro robotku
Robotka se jmenuje Sophia, tedy Moudrost, což odpovídá realitě, protože umí nejen reagovat na různé otázky, ale umí také projevovat emoce. Zatímco některé prvky umělé inteligence jsou implementovány v různých osobních asistentkách na mobilních platformách i na stolních počítačích, Sophia má již docela pohlednou hlavu potaženou umělou kůží a není jí ani cizí schopnost pohybu mimických svalů. Umí se tedy usmát, zamračit, projevit lítost. Je zřejmé, že se do budoucna budeme stále častěji setkávat s podobnými stroji. Co bylo dříve jen sci-fi, se dnes stává realitou.
Rozhovor umělých inteligencí
Další příklad je komunikace dvou botů společnosti Facebook, kterou bylo třeba ukončit ve chvíli, kdy jim lidé přestali rozumět. Ukazuje to na zvláštní schopnost neuronových řečových sítí, které se překvapivě vyvíjejí rychleji, než bychom čekali. Protože komunikace běžným lidským jazykem není tak progresivní, přecházejí tyto umělé inteligence k jazyku vlastnímu, který obsahuje různé kódy a šifry, které nejsou schopni vědci zpětně analyzovat.
Sex s roboty
Aby toho nebylo málo, dostávají se roboti i do odvětví, které jsme považovali za typicky lidské. Oblast sexuality přestává být vázána na vztah dvou lidí, ale objevují se stroje, které jsou schopné splnit vaše tajná přání. Již delší dobu existují robotky a v poslední době se objevují i mužské varianty. Tyto stroje zatím nemají umělou inteligenci popsanou v prvním odstavci, ale je jasné, že jde jen o otázku času. Vše může mít ovšem nedozírné následky.
K čemu je to dobré
Člověk od nepaměti touží po tom, aby si zjednodušil svou práci. Když Karel Čapek s přispěním svého bratra Josefa vymyslel slovo robot, měl na mysli právě tento rozměr. Robot za nás udělá tu robotu, dřinu, která nás brzdí od možnosti tvořit a plně žít. Už dlouhou dobu jsou různá průmyslová odvětví závislá na robotech. Nověji se prosazují roboti i v medicíně, například v oblasti chirurgie. Je pravda, že výše popsané technologie mohou mít také svůj přínos. Mnoho lidí dnes strádá, protože jsou uprostřed milionů dalších lidí osamoceni. Je sice absurdní, že se prostě nesetkají s těmi, kdo také trpí samotou, ale pro některé, zvlášť ty upoutané na lůžko, by možnost promluvit s umělou inteligencí mohla být řešením.
Co nám to bere
Stále víc a víc si podřezáváme větev, na které jako lidstvo sedíme od svého prvopočátku. A není to jen v oblasti životního prostředí. Člověk není uzpůsoben k samotě. Vyhnání z tlupy byl odpradávna nejvyšší trest. Dodnes člověk trpí, pokud není akceptován svým okolím. Domnívat se, že nám toto všechno vynahradí umělá inteligence a kontakt s roboty, je absurdní. Sexuální i citové nasměrování na humanoidy povede k dalšímu prohlubování problémů. Člověk se postupně přestane rozmnožovat a roboti si jednoho dne řeknou, že se bez nás obejdou. Projdou totiž podobnou emancipací, jakou prošel člověk, když odložil svůj vztah k božstvům. Nastane vzpoura mozků a nebudou to mozky lidské.