Vědci představili novou teorii: Starověký Egypt zanikl vlivem přírodní katastrofy

 Věda a Výzkum 
01. listopadu 2017 09:41 / Lukáš Bauer
  2
📷
2 fotografie v galerii
Sopečná erupce podle nové studie mohla ovlivnit monzunové deště v regionu Shutterstock
Konec starověkých egyptských dynastií možná zavinila přírodní katastrofa v podobě silných sopečných erupcí. Vědci přišli s novou překvapivou studií, která hovoří o utlumení hospodářského růstu v regionu vlivem této přírodní katastrofy.

Nová vědecká studie předpokládá spojení pradávné vulkanické činnosti s narušením monzunových dešťů v egyptské oblasti a kolapsem starověké egyptské civilizace. Suché sezony mohly totiž výrazně snížit záplavy, které řeka Nil každoročně přinášela, což mohlo vést k velkým potížím v celém regionu.

Prosperita celého regionu závisela ve velké míře na zemědělství a v případě, že se několik let po sobě urodilo minimum plodin, to v egyptském světě způsobilo velkou nestabilitu a také sociální nepokoje, které pozvolna mohly vést k zániku celé civilizace.

Když sopky vybouchnou, vyvrhnou do okolí plyny bohaté na síru, které se mohou rozšířit až do stratosféry. Tyto plyny pak oxidují a tvoří částice nazývané sulfátové aerosoly, které mohou dramaticky a globálně ovlivnit chování počasí, například monzunové deště.

Aerosoly způsobené například sopečnou erupcí na Islandu by tak mohly narušit teplé proudy, které řídí africký monzun, což by vedlo k menšímu dešti a snížení stavu hladiny Nilu.

Vědci porovnávali celosvětové vulkanické aktivity z těchto období s kolísáním každoročních záplav Nilu, zaznamenaných po staletí strukturami, které vědci nazývají nilometry.

Následně výzkumníci porovnávali data s rozsáhlými záznamy z dynastií Ptolemaic, která popisovala rozsáhlé nepokoje, aby zjistili, zda se tyto události překrývají s předchozími daty.

Archivy ukázaly, že v desetiletí před pádem ptolemaické dynastie, která skončila smrtí Kleopatry v roce 30 před naším letopočtem, se rozvoj prosperity Egypta oslabil. Důvodem bylo opakované selhání pravidelných povodní Nilu, které do oblasti přinášely spoustu živin. Následoval hladomor, epidemie, inflace, korupce a výrazná migrace obyvatelstva.

V závěru obsáhlé studie tedy vědci tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že kolaps starověkého Egypta mohly způsobit skutečně vulkány ze zcela jiného konce světa.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda