Strach z komunikace mužů se ženami bude snad brzy minulostí

Strach z komunikace mužů se ženami bude snad brzy minulostí
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
07. listopadu 2017 10:54 / Shutterstock
  19   1
Vědci popsali účinky hormonu, který je schopen odstranit u mužů úzkost a strach při komunikaci se ženami. Jmenuje se kisspeptin a jeho testování proběhlo na myších samcích.

Výzkum se zabýval vlivem hormonů na sexuální a sociální chování. Vědci studovali zvýšené účinky kisspeptinu u myších samců metodou zvanou DREADDs (Designer Receptors Exclusively Activated by Designer Drugs). Cíleně injekčními stříkačkami stimulovali u myších samců neurony reagující na kisspeptin. Jakmile byly aktivovány, samečci déle a intenzivněji "pronásledovali" samičky a byli méně "nervózní".

Na základě experimentů došli výzkumníci k závěru, že kisspeptin je odpovědný za koordinaci mužského chování tak, aby maximalizoval potenciální možnost sexuálního kontaktu. V této podobě byl výsledek prezentován na výroční konferenci Endokrinologické společnosti. Zda by hormon měl stejné účinky i u myších samiček, vědci v tuho chvíli neřešili.

„Manipulovali jsme s kisspeptinovou signalizací v amygdale pomocí chemogenetické techniky," vysvětlil vedoucí výzkumník Daniel Adekunbi. Mužská úzkost bývá často spojena se sexuální dysfunkcí. „Z předchozích studií tak můžeme předpokládat, že kisspeptin by mohl pomoci jako terapeutické činidlo při léčbě reprodukčních obtíží a nezájmu o sex," řekl dále.

Amygdala hraje hlavní roli ve formování a uchování paměťových stop spojených s emočními prožitky s emocionálním zabarvením. Významně ovlivňuje chování při strachu, radosti. Nachází se ve střední části spánkového laloku. Její funkce byla poprvé popsána již v roce 1888 výzkumem provedeným na primátech. Tento výzkum odhalil její vliv na sociální a emocionální chování jedince. 

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Odpověď na otázku, zda auta mohou jezdit na solární panely, je tady

Dům a zahrada

Čeho se při zavařování vyvarovat, abyste si nezničili úrodu

Cestování

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje správné vybavení

Zavřít reklamu