Čínští vědci učinili díky sto milionů let starému jantaru nečekaný objev
Nejnovější objev vědců z Číny naznačuje, že i dinosaury trápily vši a klíšťata, podobně jako trápí dnešní tvory včetně lidí. Čínští vědci totiž v kusu jantaru objevili živočichy nápadně připomínající dnešní vši. V minulosti už byla v jantaru nalezena také prehistorická klíšťata, která sála dinosauří krev.
Staré fosilie obsahovaly dinosauří pera s drobným hmyzem, který připomínal vši. Na jednom z dinosauřích per si vědci dokonce všimli stop po kousání, což je v předpokladu, že se jedná o vši, ještě více utvrdilo. Jedná se o první zmínku o tom, že se před sto miliony let na Zemi vyskytovali parazité živící se peřím.
Zkoumaným vzorkem byla dinosauří pera o velikosti několika milimetrů, přičemž v každém z nich byly objeveny stopy po parazitech nebo dokonce nedospělí jedinci, takzvané nymfy. Tito pravěcí parazité, kteří měli silná ústa a několik zubů, mohli v dospělosti dosahovat velikosti asi půl milimetru, což odpovídá velikosti dnešních vší.
Vědci byli překvapeni, protože se domnívali, že parazité z pravěku budou podstatně větší vzhledem k velikosti jejich hostitelů. Vědci došli k závěru, že peří mělo však velikost přibližně stejnou jako u dnešních tvorů, a to bylo pro vývoj a velikost parazitů klíčové. V minulosti byla objevena také zkamenělá klíšťata. Dále čtěte: (Paleontologové objevili vzácný jantar a v něm klíšťata, která sála krev dinosaurů).