V písku na břehu Mekongu byla objevena téměř vyhynulá želva

Hnízdo vzácné želvy kožnatky bylo objeveno na pláži řeky Mekong
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
28. prosince 2017 12:06 / Wikipedia
  10   1
S úžasným objevem přišli ochránci přírody, když našli na písčitém břehu řeky Mekong hnízdo kriticky ohroženého tvora, želvy kožnatky. V povodí řeky Mekong výzkumníci za posledních několik let našli 115 nových druhů zvířat a rostlin.

Hnízdo vzácného tvora, jehož odborný název je kožnatka Cantorova, bylo objeveno poblíž kambodžské provincie Stungtreng. Podle odborníků se jedná pravděpodobně o poslední místo na světě, kde se kožnatky přirozeně rozmnožují.

Tato želva může dorůst do délky až dvou metrů a váhy až 50 kilogramů. Nejstarší identifikovaná želva tohoto druhu byla stará 100 let. Zajímavostí je, že tato želva stráví přibližně 95 procent svého života zahrabaná v písku nebo sedimentu na břehu řek, spatřit ji je tedy velice obtížné.

Její kožený krunýř, který může mít až 150 centimetrů v průměru, ukrývá velice dlouhý krk. Jejím krkem pohybují velice silné svaly, díky kterým umí želva bleskově vystřelit a lapit svou kořist. Její maso i vejce jsou velkou delikatesou, což kromě dalších faktorů přispělo ke kritickému snížení její populace.

Dokud nebylo před deseti lety v této oblasti objeveno několik těchto zvířat, předpokládalo se, že na kambodžské straně Mekongu už žádné kožnatky nežijí. Její hnízda podléhají přísné ochraně. Podle statistik se podařilo zachránit přes 8 500 mladých želv. Z želví snůšky však přežije v přírodě pouze velmi malé procento jedinců.

Vědci oblasti Mekongu objevili také 88 nových druhů rostlin a 23 druhů zvířat mezi kterými byli plazi, obojživelníci a také ryby. Tyto druhy byly postupně objeveny na území několika států, kterými prochází řeka Mekong. Nové druhy na pevnině jsou poměrně vzácným objevem. Ve srovnání s tím, kolik se jich nachází v oceánech, jde totiž o pouhý zlomek, což dokazuje i sbírka hlubokomořského rybáře, o které jsme psali v tomto článku.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Projekt rychlé pozemní dopravy uvízl v mrtvém bodě

Dům a zahrada

Dřívka od nanuků nevyhazujte. Vychytávky, jak je můžete doma využít

Cestování

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do Kalábrie

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn