V písku na břehu Mekongu byla objevena téměř vyhynulá želva
Hnízdo vzácného tvora, jehož odborný název je kožnatka Cantorova, bylo objeveno poblíž kambodžské provincie Stungtreng. Podle odborníků se jedná pravděpodobně o poslední místo na světě, kde se kožnatky přirozeně rozmnožují.
Tato želva může dorůst do délky až dvou metrů a váhy až 50 kilogramů. Nejstarší identifikovaná želva tohoto druhu byla stará 100 let. Zajímavostí je, že tato želva stráví přibližně 95 procent svého života zahrabaná v písku nebo sedimentu na břehu řek, spatřit ji je tedy velice obtížné.
Její kožený krunýř, který může mít až 150 centimetrů v průměru, ukrývá velice dlouhý krk. Jejím krkem pohybují velice silné svaly, díky kterým umí želva bleskově vystřelit a lapit svou kořist. Její maso i vejce jsou velkou delikatesou, což kromě dalších faktorů přispělo ke kritickému snížení její populace.
Dokud nebylo před deseti lety v této oblasti objeveno několik těchto zvířat, předpokládalo se, že na kambodžské straně Mekongu už žádné kožnatky nežijí. Její hnízda podléhají přísné ochraně. Podle statistik se podařilo zachránit přes 8 500 mladých želv. Z želví snůšky však přežije v přírodě pouze velmi malé procento jedinců.
Vědci oblasti Mekongu objevili také 88 nových druhů rostlin a 23 druhů zvířat mezi kterými byli plazi, obojživelníci a také ryby. Tyto druhy byly postupně objeveny na území několika států, kterými prochází řeka Mekong. Nové druhy na pevnině jsou poměrně vzácným objevem. Ve srovnání s tím, kolik se jich nachází v oceánech, jde totiž o pouhý zlomek, což dokazuje i sbírka hlubokomořského rybáře, o které jsme psali v tomto článku.