V písku na břehu Mekongu byla objevena téměř vyhynulá želva

 Objevy 
28. prosince 2017 12:06 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
Hnízdo vzácné želvy kožnatky bylo objeveno na pláži řeky Mekong Wikipedia
S úžasným objevem přišli ochránci přírody, když našli na písčitém břehu řeky Mekong hnízdo kriticky ohroženého tvora, želvy kožnatky. V povodí řeky Mekong výzkumníci za posledních několik let našli 115 nových druhů zvířat a rostlin.

Hnízdo vzácného tvora, jehož odborný název je kožnatka Cantorova, bylo objeveno poblíž kambodžské provincie Stungtreng. Podle odborníků se jedná pravděpodobně o poslední místo na světě, kde se kožnatky přirozeně rozmnožují.

Tato želva může dorůst do délky až dvou metrů a váhy až 50 kilogramů. Nejstarší identifikovaná želva tohoto druhu byla stará 100 let. Zajímavostí je, že tato želva stráví přibližně 95 procent svého života zahrabaná v písku nebo sedimentu na břehu řek, spatřit ji je tedy velice obtížné.

Její kožený krunýř, který může mít až 150 centimetrů v průměru, ukrývá velice dlouhý krk. Jejím krkem pohybují velice silné svaly, díky kterým umí želva bleskově vystřelit a lapit svou kořist. Její maso i vejce jsou velkou delikatesou, což kromě dalších faktorů přispělo ke kritickému snížení její populace.

Dokud nebylo před deseti lety v této oblasti objeveno několik těchto zvířat, předpokládalo se, že na kambodžské straně Mekongu už žádné kožnatky nežijí. Její hnízda podléhají přísné ochraně. Podle statistik se podařilo zachránit přes 8 500 mladých želv. Z želví snůšky však přežije v přírodě pouze velmi malé procento jedinců.

Vědci oblasti Mekongu objevili také 88 nových druhů rostlin a 23 druhů zvířat mezi kterými byli plazi, obojživelníci a také ryby. Tyto druhy byly postupně objeveny na území několika států, kterými prochází řeka Mekong. Nové druhy na pevnině jsou poměrně vzácným objevem. Ve srovnání s tím, kolik se jich nachází v oceánech, jde totiž o pouhý zlomek, což dokazuje i sbírka hlubokomořského rybáře, o které jsme psali v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...