V písku na břehu Mekongu byla objevena téměř vyhynulá želva

Hnízdo vzácné želvy kožnatky bylo objeveno na pláži řeky Mekong
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
28. prosince 2017 12:06 / Wikipedia
  10   1
S úžasným objevem přišli ochránci přírody, když našli na písčitém břehu řeky Mekong hnízdo kriticky ohroženého tvora, želvy kožnatky. V povodí řeky Mekong výzkumníci za posledních několik let našli 115 nových druhů zvířat a rostlin.

Hnízdo vzácného tvora, jehož odborný název je kožnatka Cantorova, bylo objeveno poblíž kambodžské provincie Stungtreng. Podle odborníků se jedná pravděpodobně o poslední místo na světě, kde se kožnatky přirozeně rozmnožují.

Tato želva může dorůst do délky až dvou metrů a váhy až 50 kilogramů. Nejstarší identifikovaná želva tohoto druhu byla stará 100 let. Zajímavostí je, že tato želva stráví přibližně 95 procent svého života zahrabaná v písku nebo sedimentu na břehu řek, spatřit ji je tedy velice obtížné.

Její kožený krunýř, který může mít až 150 centimetrů v průměru, ukrývá velice dlouhý krk. Jejím krkem pohybují velice silné svaly, díky kterým umí želva bleskově vystřelit a lapit svou kořist. Její maso i vejce jsou velkou delikatesou, což kromě dalších faktorů přispělo ke kritickému snížení její populace.

Dokud nebylo před deseti lety v této oblasti objeveno několik těchto zvířat, předpokládalo se, že na kambodžské straně Mekongu už žádné kožnatky nežijí. Její hnízda podléhají přísné ochraně. Podle statistik se podařilo zachránit přes 8 500 mladých želv. Z želví snůšky však přežije v přírodě pouze velmi malé procento jedinců.

Vědci oblasti Mekongu objevili také 88 nových druhů rostlin a 23 druhů zvířat mezi kterými byli plazi, obojživelníci a také ryby. Tyto druhy byly postupně objeveny na území několika států, kterými prochází řeka Mekong. Nové druhy na pevnině jsou poměrně vzácným objevem. Ve srovnání s tím, kolik se jich nachází v oceánech, jde totiž o pouhý zlomek, což dokazuje i sbírka hlubokomořského rybáře, o které jsme psali v tomto článku.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Záhadná nula. A kde se vlastně vzala?
Výroba lidských orgánů a další převratné objevy minulého roku
NASA přišla s vynálezem, který může zásadně změnit život na planetě
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Záhadná díra v plášti ISS nemohla být vyvrtána zevnitř, jak se původně uvádělo

Dům a zahrada

Jak odhalit teplotu u psa bez pomoci teploměru?

Cestování

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat, ale také ušetřit. Na co si dát pozor?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn