Vědci objevili stopy vzácných minerálů po dopadu meteoritu

 Objevy 
29. prosince 2017 14:19 / Robert Bureš
  0
📷
2 fotografie v galerii
Na ostrově poblíž Skotska byly nalezeny minerály z meteoritu staré až 60 milionů let Shutterstock
Tým geologů z Londýna zkoumal sopečné horniny na ostrově Skye v severním Skotsku a náhodou odhalil přítomnost vzácných minerálů, které doposud na Zemi nikdy nebyly objeveny. Podle odborníků je objev jasným důkazem přítomnosti kosmického tělesa v této oblasti.

Během výzkumu se tým geologů soustředil na jeden metr silnou vrstvu velice starých lávových nánosů, jejich stáří se odhaduje až na 60 milionů let. Vznik této dávné vulkanické činnosti mohl být podle nového zjištění jiného původu, než se předpokládalo.

Pomocí elektronové mikroprojekce, která vystřeluje elektrony a následně analyzuje rentgenové záření, výzkumníci zjistili, že hornina v této oblasti obsahuje vzácné vesmírné minerály, které se běžně na Zemi nevyskytují.

Tajemný minerál s názvem osbornit, který je bohatý na vanad a niob, byl v minulosti nalezen pouze ve vzorcích z komety 81P/Wild 2, jež byly odebrány během mise NASA Stardust Comet Sample Return Mission.

Vanad je spolu s niobem a tantalem členem 5. skupiny periodické tabulky prvků. Vanad patří mezi kovové prvky. V praxi je používán pro výrobu speciálních slitin a průmyslových katalyzátorů. Niob je využíván v elektronice a metalurgii pro výrobu speciálních slitin.

„Když jsme zjistili, co jsme to vlastně našli, byli jsme velice překvapeni, protože jsme něco takového vůbec nečekali,“ uvedl spoluautor nové studie Andy Beard.

Osbornit byl objeven neroztavený, což naznačuje, že je to s největší pravděpodobností původní část vesmírného tělesa. To, že v oblasti skutečně dopadl meteorit, potvrzuje i nález dalších minerálů, které se nacházejí pouze v místech, kde dopadl meteorit.

Stejné složení minerálů vědci také objevili na dalším místě, které je od původního nálezu vzdáleno 7 kilometrů. Tyto minerály pravděpodobně byly zaneseny do této vzdálenosti při výbuchu a vyvržením hornin z kráteru.

Tento objev vyvolává otázky týkající se vzniku a historie tohoto regionu. Podle nových zjištění je totiž možné, že dopad meteoritu mohl odstartovat zdejší sopečnou činnost, protože datování ukazuje současnou časovou linii obou událostí.

Oblast, ve které byl objev uskutečněn, je velice strmá a špatně dostupná, což je podle vědeckého týmu nejspíše důvodem, proč zůstalo toto tajemství tak dlouho ukryto pod povrchem.

Dopady meteoritů byly v určitém období v historii naší planety velice častým jevem a odborníci se domnívají, že tyto události mohly také vést v počátcích Země ke vzniku života. Více o teorii vzniku života na Zemi se dočtete v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda