Byl popsán nový druh žraloka z křídy. Vznášel se v oceánu jako rejnok
Fosilie podivného žraloka, který připomínal rejnokovité manty, byla nalezena v roce 2012 ve skalních vrstvách z období křídy v severovýchodním Mexiku. Objev je unikátní i tím, že se jedná o celý trup. Obvykle se ze žraloků dochovají pouze zuby, které v tomto případě paradoxně jako jediné chyběly.
Orlí žralok
Je to tak trochu přírodovědecké sci-fi, ale tento tvor skutečně evokuje vlastnosti žraloka a manty, která se v oceánech vyskytovala až o 30 milionů let později.
„Moje prvotní myšlenky při spatření fosilie byly takové, že je tato jedinečná morfologie mezi žraloky úplně nová a neznámá,“ prohlásil Romain Vullo, paleontolog z francouzské University of Rennes, který měl možnost zkamenělinu přezkoumat.
Žralok dostal jméno Aquilolamna milarcae, tedy orlí žralok. Důvodem jsou jeho dlouhé, zakřivené ploutve po stranách trupu, které měří dva metry a svým rozpětím tak konkurují křídlům orla bělohlavého.
Vysoká ocasní ploutev a tělo ve tvaru torpéda naznačují, že A. milarcae v oceánu spíše ladně klouzal. V takovém případě mají vědci v rukou fosilii nejstaršího známého mořského živočicha, který se ve vodě pohyboval „podvodním letem“ jako rejnok. Z toho důvodu nebyl rychlý plavec. A nemohl tedy být ani aktivní dravec. Což také napovídá jeho široká, zaoblená lebka a dlouhé čelisti s hypotetickými malými zuby.
Žraločí podivín z křídy
Jak uvedl Kenshu Shimada, profesor paleobiologie na DePaul University v Chicagu, tento typ stavby těla je u žraloka zcela neočekávaný. Žraloci pocházející z doby ještě před dinosaury měli pestrou škálu různých „výstředních“ tělesných tvarů. V období křídy ale vývoj nabral směr k moderní podobě žraloka. A. milarcae může být důkazem, že celá řada prapodivných žraloků existovala mnohem déle. A že na objev čekají ještě možná prapodivnější mořští tvorové.
Podle Vulloa orlí žralok i přes svou netypičnost patří do stejné rodiny žraloků, která zahrnuje velké bílé žraloky a žraloky mako. Psali jsme také: Děsivý hned po narození. Embrya megalodonů se vzájemně požírala už v lůně.