Vědci dokázali vrátit zrak nevidomé ženě. Pomohl k tomu implantát napojený na mozek
Berny Gomézová (42 let) byla učitelka přírodních věd na střední škole, než ji postihla toxická neuropatie zrakového nervu. Při této poruše dochází ke zničení optických nervů mezi očima a mozkem.
Ve svých 57 letech učinila odvážná žena důležité rozhodnutí. Podstoupila implantaci miniaturní elektrody se stovkou mikrojehel. Prototyp má rozměry 4x4 mm a zcela obchází oči a nervy, přičemž jde přímo ke zdroji zrakového vjemu.
Po chirurgickém zákroku ve Španělsku strávila žena v laboratoři šest měsíců testů. V závislosti na počtu stimulovaných mikrojehel a tréninku dělala stále větší pokroky.
Kamera napojená na mozek
Nejprve pozorovala světelné body, a to intenzivní či bledé v závislosti na počtu stimulovaných jehel.
V posledním měsíci experimentu už viděla Gomézová s 16ti simulovanými mikrojehlami písmena. Identifikovala například I, L, C, V a O. Dokonce rozlišila velké O od malého o.
Vzorce stimulace potřebné pro zbytek abecedy jsou stále neznámé, ale zjištění naznačují, že způsob, jakým stimulujeme neurony pomocí elektrod v mozku, může vytvářet dvourozměrné obrazy.
Poslední částí experimentu byly speciální brýle. Kamera snímala předměty v okolí a v závislosti na tom stimulovala konkrétní mikrojehly v implantátu, čímž vytvářela vizuální obrazy.
Žena například dokázala najít umístění velkého bílého čtverce buď v levé nebo pravé části obrazovky počítače.
Prototyp byl testován jen na jednom subjektu a i přes spolehlivost je třeba více klinických testů. Kromě toho vědci potřebují doladit software, který interpretuje vizuální vstup. Psali jsme také: Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně.